Zakaz handlu zaostrzony. W niedzielę sklepy będą zamknięte

Z kraju

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/5

Zaledwie siedem niedziel będzie wyłączonych spod zakazu handlu w 2020 roku. Od początku tego roku weszły bowiem zmiany w przepisach. W najbliższą niedzielę, 5 stycznia, sklepy będą zamknięte.

W tym miesiącu handlowa niedziela przypada 26 stycznia.

Zakaz handlu 2020

Ustawa o ograniczeniu handlu w niedziele i święta weszła w życie 1 marca 2018 roku. Zgodnie z przepisami w 2019 roku handel był dozwolony w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Zakaz nie obowiązywał także w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Od nowego roku zaczęły obowiązywać zaostrzone przepisy. Handel nie obowiązuje jedynie w ostatnią niedzielę stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą i w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obowiązuje między innymi w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tysiąca do 100 tysięcy złotych, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Autor: mb / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock