Najbliższa niedziela handlowa. Później dłuższa przerwa

TVN24 Biznes

Niedziele handlowe w 2020 rokutvn24
wideo 2/35

W najbliższą niedzielę sklepy będą mogły być otwarte. W tym roku zakupy będziemy mogli zrobić jeszcze w 12 niedziel.

Zgodnie z ustawą obowiązującą od marca handel w niedziele jest dozwolony jedynie w pierwszą i ostatnią niedzielę każdego miesiąca, z pewnymi wyjątkami.

W tym miesiącu nie zrobimy zakupów w dwie niedziele - 12 i 19 sierpnia.

Jeszcze w tym roku Polacy będą mogli pójść do sklepów w pierwsze i ostatnie niedziele sierpnia, września, października i listopada, czyli 5 i 26 sierpnia, 2 i 30 września, 7 i 28 października oraz 4 i 25 listopada.

W grudniu zakaz handlu będzie obowiązywał tylko w jedną niedzielę - 9 grudnia. W pozostałe cztery będzie można zrobić zakupy.

Zaostrzenie przepisów

Od 1 stycznia 2019 roku przepisy ustawy ograniczającej handel w niedziele będą zaostrzone - handel będzie dozwolony tylko w jedną niedzielę w miesiącu - ostatnią. Wyjątkiem jest kwiecień i grudzień. W kwietniu handel w niedziele będzie możliwy dodatkowo w niedzielę poprzedzającą Wielkanoc, a w grudniu - w dwie niedziele przed świętami Bożego Narodzenia. Polacy zrobią zatem zakupy w 15 niedziel. Od 1 stycznia 2020 roku ograniczenie handlu będzie jeszcze większe - będzie obowiązywał zakaz handlu we wszystkie niedziele z wyjątkiem siedmiu w roku. Od 2020 roku handel będzie dozwolony jedynie w: dwie niedziele handlowe przed świętami Bożego Narodzenia, jedna przed Wielkanocą i cztery dodatkowo - ostatnie niedziele: stycznia, kwietnia, czerwca oraz sierpnia.

Ponadto - jak zapisano w ustawie - w Wigilię Bożego Narodzenia oraz w sobotę bezpośrednio poprzedzającą Wielkanoc handel będzie możliwy do godz. 14. Ustawa przewiduje katalog 32 wyłączeń.

Zakaz nie obowiązuje m.in. w piekarniach, cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą, placówkach pocztowych. Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi kara w wysokości od 1 tys. zł do 100 tys. zł, a przy uporczywym łamaniu ustawy - kara ograniczenia wolności.

Łatanie dziur

Sejm po wakacjach powinien się zająć poprawkami do ustawy o ograniczeniu handlu w niedziele. W połowie lipca w programie "Bilans" w TVN24 BiS łatanie dziur w przepisach zapowiedział Stanisław Szwed, wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej.

Jak mówił, zmiany w przepisach o zakazie handlu mają obowiązywać od początku przyszłego roku.

- Będziemy chcieli doprecyzować zapis dotyczący placówek pocztowych. Były z tym problemy, jeżeli chodzi o egzekwowanie. To, że jest podpisana umowa Poczty Polskiej z siecią sklepów, to nie oznacza, że to jest przeważająca działalność - wskazywał wiceminister Szwed.

- Placówką pocztową jest Poczta Polska i przy tym pozostaniemy - podkreślił.

Nowelizacja ma również doprecyzować kwestie pomocy członków rodziny właściciela przy prowadzeniu sklepu w niedziele.

Autor: mb / Źródło: PAP, tvn24bis.pl