Wyjątek od zakazu handlu w niedziele

Autor:
kris/dap
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków
Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez PolakówTVN24
wideo 2/8
TVN24Piotr Arak o inflacji i ograniczeniu wydatków przez Polaków

28 sierpnia 2022 roku to niedziela bez zakazu handlu - to piąty taki przypadek w 2022 roku. W związku z tym czynne będą większe sklepy, pełna działalność będzie również dotyczyła galerii handlowych.

W 2022 roku - podobnie jak w 2021 roku - handlowych niedziel jest siedem. Zakaz do tej pory nie obowiązywał podczas ostatniej niedzieli stycznia, kwietnia, czerwca oraz niedzieli poprzedzającej Wielkanoc. Do końca tego roku będą jeszcze tylko dwie niedziele handlowe. Wyjątki obejmą: dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

Następna niedziela handlowa przypadnie 11 grudnia.

PAP

Zakaz handlu w niedziele

Ustawa wprowadzająca stopniowo zakaz handlu w niedziele weszła w życie 1 marca 2018 r. Od 2020 r. zakaz handlu nie obowiązuje jedynie w siedem niedziel w roku: ostatnie niedziele stycznia, kwietnia, czerwca i sierpnia, a także w niedzielę przed Wielkanocą oraz w dwie kolejne niedziele poprzedzające Boże Narodzenie.

W ustawie przewidziano także katalog 32 wyłączeń. Zakaz handlu w niedziele nie obejmuje m.in. działalności pocztowej, jeśli przychody z tej działalności stanowią co najmniej 40 proc. przychodów ze sprzedaży danej placówki. Ponadto nie obowiązuje w cukierniach, lodziarniach, na stacjach paliw płynnych, w kwiaciarniach, w sklepach z prasą ani w kawiarniach.

Za złamanie zakazu handlu w niedziele grozi od 1000 zł do 100 tys. zł kary, a przy uporczywym łamaniu ustawy – kara ograniczenia wolności.

Od początku lutego obowiązują zmiany w zakazie handlu w niedziele, których celem jest uszczelnienie obowiązujących do tej pory przepisów. Po wejściu w życie nowelizacji otwarcie sklepów w niehandlowe niedziele, które świadczą też usługi pocztowe, jest możliwe, jeśli przychody z tej działalności przekraczają 40 procent przychodów danej placówki. Zgodnie z rozporządzeniem Ministerstwa Finansów ewidencja sprzedaży ma być prowadzona oddzielnie dla każdej placówki handlowej, nawet jeśli dany przedsiębiorca posiada kilka takich placówek.

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:kris/dap

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości