Turystyczna mapa świata na czerwono. Sprawdź, których krajów unikać

Z kraju

Terroryści odstraszają turystów

Terroryzm coraz mocniej bije w turystykę. - Spadek jest ogromny, bo ludzie się po prostu boją - mówi prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. terroryzmu. Na świecie wciąż jest jednak wiele miejsc powszechnie uznanych za bezpiecznie. - Przed wakacjami należy kierować się rekomendacjami MSZ dla podróżujących - radzi Krzysztof Liedel z Centrum Badań nad Terroryzmem w Collegium Civitas. Aktualnie odradza się podróży m.in. do Turcji, Tunezji, Libii i Egiptu oraz w niektóre regiony Izraela, Indonezji i Filipin.

Terroryści coraz częściej za cel wybierają kurorty, by uderzyć w gospodarkę danego kraju. W niedzielnym zamachu w kurorcie Grand Bassam na Wybrzeżu Kości Słoniowej zginęło 18 osób (w tym czworo Europejczyków), a tego samego dnia w Ankarze 37 osób. - Tych informacji jest coraz więcej z różnych miejsc - zauważa prof. Daniel Boćkowski, ekspert ds. terroryzmu z Uniwersytetu w Białymstoku. - Sytuacja jest bardzo skomplikowana. Afryka Północna, Afryka Zachodnia, Afryka Subsaharyjska, państwa wzdłuż Zatoki Gwinejskiej - tam jest już coraz bardziej niebezpiecznie - przestrzega.

Ministerstwo Spraw Zagranicznych od lat regularnie publikuje ostrzeżenia dla podróżujących. Można je znaleźć na stronie MSZ. Choć, jak zaznacza resort, mają one jedynie informacyjny charakter i nie mogą stanowić podstawy do żadnych roszczeń.

Na liście ostrzeżeń MSZ znajdują się następujące kraje: Afganistan, Algieria, Arabia Saudyjska, Armenia, Belgia (żółty - ostrzegamy przed podróżą), Burundi, Burkina Faso, Etiopia, Filipiny (zielony - zachowaj zwykłą ostrożność), Francja (żółty - ostrzegamy przed podróżą), Gwinea, Indonezja (zielony - zachowaj zwykłą ostrożność), Jemen, Jordania, Kamerun, Kolumbia, Liban, Liberia, Malezja (zielony - zachowaj zwykłą ostrożność), Mali, Mauretania, Nigeria, Oman, Pakistan, Senegal, Sierra Leone, Somalia, Sudan, Syria, Tajlandia (zielony - zachowaj zwykłą ostrożność), Turcja (żółty - ostrzegamy przed podróżą), Tunezja (pomarańczowy - nie podróżuj), Wenezuela (żółty - ostrzegamy przed podróżą).

Tych krajów lepiej unikać

MSZ opisuje kraje i ich regiony według czterostopniowej skali: Kolor zielony - Zachowaj zwykłą ostrożność Kolor żółty - Ostrzegamy przed podróżą Kolor pomarańczowy - Nie podróżuj Kolor czerwony - Opuść natychmiast

W Afryce Północnej, w Maroku obowiązuje drugi stopień zagrożenia. MSZ sugeruje zaś natychmiastowe opuszczenie Libii oraz zaleca, by nie podróżować do Tunezji. Podobnie, jeśli chodzi o Egipt - dotychczas bardzo popularny wśród Polaków kierunek.

Polskie władze sugerują, aby zachować ostrożność na terenie całej Turcji, a na południe kraju wcale się nie wybierać. Izrael nie jest uznawany za niebezpieczny, ale MSZ odradza podróżowanie w okolice pogranicza z Libanem i Syrią oraz do pobliskiej Strefy Gazy. Zagrożenie terrorystyczne nie dotyczy jednak tylko Basenu Morza Śródziemnego. MSZ przestrzega także przed podróżowaniem w niektóre regiony Indonezji i Filipin.

Czy w związku z zagrożeniami terrorystycznymi planujesz rezygnację z wyjazdu zagranicznego? Napisz na Kontakt 24.

Autor: ag / Źródło: TVN24 BiS