Nie żyje prof. Jan Winiecki. Ekonomista i były członek RPP

Z kraju

Zmarł Jan Winiecki

Prof. Jan Winiecki zmarł we wtorek - poinformowało w czwartek Towarzystwo Ekonomistów Polskich. Miał 77 lat.

Urodził się w 1938 roku w Sopocie. Ukończył studia na stołecznym Wydziale Handlu Zagranicznego Szkoły Głównej Planowania i Statystyki. Na Wydziale Prawa i Administracji Uniwersytetu Warszawskiego uzyskał w 1971 stopień doktora, a w 1978 habilitował się w zakresie międzynarodowej ekonomii politycznej. Specjalizował się w komparatystyce systemowej, makroekonomii oraz międzynarodowych stosunkach gospodarczych.

Od 1964 do 1982 należał do PZPR, z której wystąpił w okresie stanu wojennego. Był zatrudniony na stanowisku kierownika Zakładu Polityki Gospodarczej Centrum Informacji Naukowej Technicznej i Ekonomicznej, następnie w Polskim Instytucie Spraw Międzynarodowych i w Polskiej Akademii Nauk, skąd został w 1984 zwolniony z uwagi na współpracę z „Solidarnością”. Był doradcą ekonomicznym NSZZ „S”, a od 1985 pracownikiem naukowym w Instytucie Pracy i Spraw Socjalnych. W drugiej połowie lat 80. prowadził także wykłady na Katolickim Uniwersytecie Lubelskim.

W 1990 należał do założycieli i do 1995 pełnił funkcję prezesa Centrum im. Adama Smitha. Był doradcą prezydenta Lecha Wałęsy.

W styczniu 2010 roku Senat (z rekomendacji senatorów Platformy Obywatelskiej) powołał go w skład Rady Polityki Pieniężnej, w której zasiadał do początku tego roku.

Był założycielem i działaczem m.in. Centrum im. Adama Smitha oraz Towarzystwa Ekonomistów Polskich.

Autor: gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: TVN 24