Pociągiem do Berlina nie dojedziesz. Trasy skrócone "do odwołania"

Z kraju

TVN24 BiSKolejny dzień utrudnień w ruchu pociągów

Z powodu likwidowania szkód po nawałnicach pociągi międzynarodowe z Warszawy i Gdyni do Berlina oraz z Berlina do Warszawy i Gdyni kursują na skróconych trasach - informuje PKP Intercity. Dużo lepiej wygląda sytuacja na trasach krajowych.

Zmiany w organizacji ruchu obowiązują "do odwołania". Mają one związek z panującymi na kolejowych szlakach trudnymi warunkami i likwidacją szkód po przejściu orkanu Ksawery.

Ważna trasa

"Pociągi międzynarodowe w relacjach Warszawa Wschodnia – Berlin Hbf; Gdynia Główna- Berlin Hbf a także Berlin Hbf-Warszawa Wschodnia, Berlin Hbf-Gdynia Główna kursują w skróconej relacji na odcinku Warszawa Wschodnia-Rzepin / Gdynia Główna- Rzepin oraz Rzepin-Warszawa Wschodnia/ Rzepin-Gdynia Główna” - informuje biuro prasowe PKP Intercity w komunikacie na stronie internetowej. Pasażerowie są informowani na dworcach, że pociągi kursują tylko do Rzepina. Rzecznik prasowa PKP Intercity Agnieszka Serbeńska w rozmowie z tvn24bis.pl wyjaśniła, że informacje są przekazywane przez megafony oraz przez drużyny konduktorskie.

- Sytuacja od wczoraj nie uległa zmianie. Pociągi kursują tylko do Rzepina. Nie ma komunikacji zastępczej, którą pasażerowie mogliby pojechać dalej. Pasażerowie, którzy chcą powrócić z Rzepina do stacji, z której wyjechali, mogą dokonać tego na tych samych biletach, po ich potwierdzeniu przez konduktora lub w kasie biletowej, w pociągach tej samej klasy, jakimi podróżowali. Przysługuje im również prawo do zwrotu 100 procent ceny posiadanych biletów - mówi Serbeńska.

Komunikat PKP Intercity w sprawie ruchu pociągów do/z Berlina PKP Intercity

Utrudnienia na międzynarodowej trasie trwają od piątku. Wczoraj w Rzepinie utknęło około 200 pasażerów. Wielu z nich straciło nerwy i cierpliwość. Mimo że mieli bilety do Berlina, postanowili pojechać dalej na własną rękę.

Ruch pociągów

Dużo lepsza sytuacja panuje na krajowych liniach kolejowych, które - jak informuje PKP PLK - wszędzie są lub za kilkadziesiąt minut będą przejezdne. "W nocy, po włączeniu zasilania zewnętrznego i sprawdzeniu sieci trakcyjnej na węźle zielonogórskim pojechały pociągi. Od godz. 12.00 przywrócona będzie jazda na trasie Oleśnica – Twardogóra – Ostrów Wielkopolski bez komunikacji zastępczej. To ostatni odcinek, na którym trwa jeszcze sprawdzanie sieci" - informuje PKP PLK w komunikacie. Przewoźnika poinformował również, że "strona niemiecka przyjmuje pociągi tylko na regionalnych przejściach Szczecin Gumieńce - Tantow oraz Zgorzelec – Goerlitz. Nadal nie ma przejazdu z Rzepina do Frankfurtu nad Odrą, którędy jeżdżą pociągi do i z Berlina".

Autor: msz / Źródło: tvn24bis

Źródło zdjęcia głównego: PKP Intercity