Z kraju

Nowy pomysł na zakaz handlu w niedzielę

Z kraju

Adam Abramowicz o zmianach w zakazie handlu w niedziele
Adam Abramowicz o zmianach w zakazie handlu w niedzieleTVN24 BiS
wideo 2/5

Jest plan odejścia od zakazu handlu na rzecz skrócenia czasu pracy sklepów. W TVN24 BiS mówił o tym poseł Prawa i Sprawiedliwości Adam Abramowicz. Wtorkowa "Rzeczpospolita" pisze o proponowanych godzinach, w jakich handel byłby dozwolony.

Propozycję ograniczenia godzinowego zamiast zakazu handlu w niedziele Abramowicz wysunął pod koniec maja na antenie TVN24 BiS.

- Każdą niedzielę markety byłyby czynne od rana do pewnej ustalonej godziny. Wtedy mamy ten sam efekt, a może sposób byłby bezpieczniejszy - mówił w programie "Bilans".

- To jest nowy pomysł, do którego przekonuję wiceministra Stanisława Szweda (wiceminister rodziny - red.) i rozmawiam z Solidarnością, czy to nie byłoby lepsze, bezpieczniejsze i nie wprowadzało mniej chaosu - dodał poseł PiS.

Według najnowszego pomysłu na uregulowanie pracy sklepów w niedzielę handel w ten dzień dozwolony byłby tylko do godziny 13 - dowiedziała się "Rzeczpospolita".

Branża popiera

Propozycję opracował Parlamentarny Zespół na rzecz Wspierania Przedsiębiorczości i Patriotyzmu Ekonomicznego. Zostanie zaprezentowana na posiedzeniu zespołu w najbliższą środę. - Ten wariant pracy sklepów w niedzielę popiera cała branża handlowa - mówi szef zespołu poseł Adam Abramowicz. Według nieoficjalnych informacji "Rzeczpospolitej", do poparcia takiej opcji skłania się też rząd.

Projekt NSZZ Solidarność z twardym zakazem handlu w większość niedziel w roku ma coraz mniejsze szanse na przyjęcie. Utknął w Sejmie, a prace zamarły kilka miesięcy temu. W przypadku kompromisu nowe przepisy weszłyby w życie najpewniej z Nowym Rokiem.

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości