Nie będzie megafuzji Orlenu, Lotosu i PGNiG? "Powinna wyjść od zainteresowanych"

Z kraju

W połowie stycznia minister Jackiewicz informował, że MSP rozpoczęło wstępne prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG

MSP nie prowadzi obecnie żadnych prac analitycznych dotyczących konsolidacji spółek pozostających w nadzorze skarbu państwa z obszaru ropy i gazu - poinformował w czwartek w Sejmie wiceminister skarbu państwa Henryk Baranowski.

Baranowski odpowiadał na pytanie posła Tadeusza Aziewicza (PO) w sprawie zamiaru połączenia GK Lotos, PKN Orlen i PGNIG.

To powinna być uzasadniona decyzja

- Inicjatywa wszelkiego rodzaju procesów konsolidacyjnych powinna wychodzić od zainteresowanych podmiotów i ich akcjonariuszy oraz powinna być uzasadniona prognozowanymi efektami synergii, pozytywnymi skutkami na rynku pracy oraz wspieraniem lokalnych społeczności - podkreślił Baranowski. Dodał też, że w kontekście zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego Polski "niezbędne" jest utrzymanie posiadanego przez skarb państwa pakietu akcji spółek PGNiG, PKN Orlen i GK Lotos "co najmniej na poziomie pozwalającym na władztwo korporacyjne skarbu państwa". W środę minister skarbu Dawid Jackiewicz powiedział, że resort analizuje "liczne sektory pod kątem ewentualnych fuzji, ale żadne decyzje w tej sprawie nie zapadły, również w przypadku spółek paliwowych". - Nic też nie powinno się wydarzyć w najbliższych miesiącach - powiedział. W połowie stycznia minister Jackiewicz informował, że MSP rozpoczęło wstępne prace analityczne nad pomysłem łączenia PKN Orlen, Lotosu i PGNiG. Mówił wtedy, że resort rozważa różne scenariusze łączenia spółek paliwowych, ale nie chciał przesądzać, w jakiej formie i konfiguracji, i w czy w ogóle mogłoby dojść do tego połączenia.

Połączenie Orlenu, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?

Jackiewicz: połączenie PKN, Lotosu i PGNiG w różnych konfiguracjach. Jak reagują inwestorzy?

Autor: tol / Źródło: PAP