TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod pracowników NFZ. Uwaga na takie telefony

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"
Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"KWP Poznań
wideo 2/5
KWP Poznań Policja o próbach oszustw "na punkt szczepień"

Narodowy Fundusz Zdrowia ostrzega przed telefonami od osób podszywających się pod pracowników NFZ. Celem oszustów jest wyłudzenie danych osobowych pacjentów.

NFZ poinformował, że otrzymuje "niepokojące sygnały o próbach wyłudzenia danych pacjentów z placówek medycznych przez osoby podające się za pracowników kontroli Narodowego Funduszu Zdrowia".

W związku z tym Fundusz zaznaczył, że pracownicy Departamentu Kontroli NFZ nigdy nie wymagają od świadczeniodawców podania przez telefon danych osobowych pacjentów.

Przedstawiciele Funduszu podkreślili, że każdą taką sytuację należy zgłaszać do najbliższego oddziału NFZ i do organów ścigania. Jak poinformowano, NFZ podjął już współpracę z organami ścigania w tym zakresie.

"Zwracamy również uwagę, aby osoby odbierające telefony w placówkach medycznych, pamiętały o obowiązku ochrony danych osobowych pacjentów, a także o możliwych próbach wyłudzenia tych danych" – przekazał NFZ.

Ostrzeżenia przed oszustami

W ostatnich tygodniach obserwujemy wzmożoną aktywność oszustów.

W tym tygodniu Rządowe Centrum Bezpieczeństwa wydało komunikat, w którym poinformowało o możliwym nieuprawnionym dostępie do danych osobowych ok. 22 tys. funkcjonariuszy publicznych, którzy zgłosili się na szczepienia przeciwko COVID-19.

Resort finansów ostrzegał niedawno przed e-mailami od oszustów, którzy podszywają się pod ministerstwo lub podległy mu podmiot. Odbiorcy są wzywani do uzupełnienia formularza dotyczącego rozliczenia podatku.

Większą aktywność cyberprzestępców potwierdzają także dane. Rzecznik Finansowy przekazał, że w minionym roku otrzymał niemal dwa razy więcej niż w 2019 roku wniosków o interwencję w sporach dotyczących nieautoryzowanej transakcji bankowej.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego:  | Shutterstock

Pozostałe wiadomości