Z kraju

Negatywny komentarz w internecie niszczy twój biznes? Sprawdź, jak się bronić

Z kraju

Aktualizacja:
"Biznes dla Ludzi", cz.3
TVN24 Biznes i Świat"Biznes dla Ludzi", cz.3

Prowadzisz biznes w sieci? Jesteś aktywny na portalach społecznościowych? Niewykluczone, że spotkałeś się z negatywną opinią lub komentarzem innych użytkowników sieci. W dzisiejszym programie "Biznes dla ludzi" wyjaśniamy, jakie mamy narzędzia w walce z osobami, które wykorzystując anonimowość w sieci, obrażają lub znieważają innych. Gościem Pawła Blajera była Joanna Jabłczyńska, radczyni prawna w kancelarii Clever One.

Internet zapewnia anonimowość, co sprawia, że można poczuć się zupełnie bezkarnie w krytykowaniu czy obrażaniu innych. To jednak tylko pozory, a za poniżające komentarze w sieci może grozić nawet kara pozbawienia wolności.

Dwie procedury

Negatywne komentarze w sieci dotyczące np. naszej firmy to naruszenie dóbr osobistych - tłumaczy Jabłczyńska.

Jak dodaje, każdy może bronić się przed szkalowaniem wizerunku i dobrego imienia za pomocą dwóch procedur: cywilnej i karnej.

- To od nas zależy, którą drogę wybierzemy. Nie wiemy, kto naprawdę narusza nasze prawa w internecie, bo rzadko ktoś się podpisuje z imienia i nazwiska oraz wskazuje swój adres. A w postępowaniu cywilnym musimy, oprócz tego, wskazać nawet PESEL pozwanego, więc jest to właściwie niemożliwe do zrobienia - mówi Jabłczyńska.

- Jeżeli wiemy, kim jest ta osoba, to możemy wszcząć procedurę cywilną, a jeżeli nie wiemy, to wówczas możemy wystąpić do administratora z wnioskiem o udostępnienie nam IP komputera, z którego dany komentarz został wysłany. Ale nie ma tak naprawdę narzędzi prawnych, aby go do tego zmusić - zaznacza radczyni.

Skarga na policję

To nie koniec naszej walki o dobre imię. - Możemy jeszcze złożyć skargę na policję, która musi zabezpieczyć dowody na rzecz postępowania sądowego. Zabezpieczeniem dowodów jest zdobycie IP, wtedy przynajmniej wiemy, z którego komputera został wysłany komentarz - podkreśla Jabłczyńska.

Przypomina, że to administrator strony często odpowiada za treści na niej umieszczone. - Jeżeli administrator nie usunie na naszą prośbę obrażających nas komentarzy, to również będzie pozwanych - dodaje.

Program "Biznes dla ludzi" od poniedziałku do piątku na antenie TVN24 Biznes i Świat o godz. 18.15.

Autor: tol / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Pozostałe wiadomości