NBP zdradza poziom naszych rezerw. Są wyższe niż przed miesiącem

Z kraju

NBP: Na koniec października poziom rezerw w euro wyższy niż we wrześniu

Na koniec października br. poziom rezerw wyrażony w euro wyniósł 103,2 mld EUR i był o 3,1 mld wyższy niż na koniec września - poinformował w poniedziałek NBP w komunikacie.

Podwyższył się również stan rezerw wyrażony w dolarach o 1,1 mld USD do poziomu 113,0 mld USD - dodał bank. NBP opublikował w poniedziałek dane o stanie oficjalnych aktywów rezerwowych. Wynika z nich, że na koniec października br. oficjalne aktywa rezerwowe Polski, zarządzane przez NBP, wynosiły 103,2 mld EUR, a w przeliczeniu na dolary amerykańskie 113,0 mld USD.

Maksymalizowanie zyskowności

Narodowy Bank Polski przypomina, że zarządza rezerwami dewizowymi, dbając o maksymalizowanie ich zyskowności, jednak priorytetem jest ich bezpieczeństwo i zachowanie niezbędnego poziomu płynności. "NBP inwestuje rezerwy w typowe instrumenty stosowane przez banki centralne. Większość w rządowe papiery wartościowe, część w papiery emitowane przez instytucje międzynarodowe oraz agencje rządowe. Niewielka kwota jest utrzymywana w formie lokat w bankach o wysokiej ocenie wiarygodności oraz w złocie" - czytamy w komunikacie.

Zobacz: Szef NBP o nowej ustawie frankowej (Film z 2.08.2016)

Szef NBP o nowej ustawie frankowejTVN24 BiS

Autor: ag/gry / Źródło: PAP