Zadłużenie zagraniczne wzrosło. NBP podał najnowsze dane

ShutterstockLiczona w złotych łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego w trzecim kwartale 2016 r. była ujemna

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w trzecim kwartale 2016 roku o 4,9 mld zł. Wzrósł także deficyt w obrotach bieżących - podał Narodowy Bank Polski, do czego przyczynił się większy import do Polski m.in. towarów przemyslu motoryzacyjnego, żywności i odzieży.

Zadłużenie zagraniczne brutto Polski wzrosło w trzecim kwartale do 315 mld 137 mln euro z 310 mld 233 mln euro w drugim kwartale - podał w piątek NBP. Deficyt w obrotach bieżących wyniósł 2 mld 180 mln euro, wobec 1 mld 357 mln euro nadwyżki w drugim kwartale.

Z kolei liczona w złotych łączna wartość salda rachunku bieżącego i kapitałowego w trzecim kwartale 2016 r. była ujemna i wyniosła 9,3 mld zł . Relacja salda rachunku bieżącego i kapitałowego do PKB wyniosła 2 proc.

Ujemne saldo

Eksport towarów został oszacowany na poziomie 186,2 mld zł, zaś import w wysokości 189,4 mld zł. Saldo rachunku bieżącego, w omawianym kwartale, było ujemne i wyniosło 9,4 mld zł i, w stosunku do analogicznego okresu 2015 r., poprawiło się o 1 mld zł.

- O wzroście eksportu towarów o 9,9 mld zł, tj. o 5,7 proc. zadecydowała głównie sprzedaż za granicę odzieży, produktów przemysłu meblarskiego oraz samochodów i części samochodowych. Przyrost importu o 10,1 mld PLN, tj. o 5,7 proc. w dużej mierze został spowodowany zwiększoną wartością zakupionych towarów przemysłu motoryzacyjnego, odzieżowego i żywności. Jednocześnie w dalszym ciągu obserwowano spadek importowanej ropy naftowej - napisano w komentarzu.

Saldo obrotów towarowych było ujemne i wyniosło 3,2 mld zł. W analogicznym kwartale 2015 r. było ono również ujemne i wyniosło 3 mld zł.

Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP:

Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBP
Paweł Szałamacha członkiem zarządu NBPtvn24

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości