TVN24 Biznes | Z kraju

NBP zgłosił projekt nowego logo. Pokazano, jak ma wyglądać

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mb/ToL
Źródło:
PAP, TVN24 Biznes
Glapiński o zysku NBP w 2020 roku
Glapiński o zysku NBP w 2020 rokuTVN24
wideo 2/8
TVN24Glapiński o zysku NBP w 2020 roku

Narodowy Bank Polski zgłosił do Urzędu Patentowego projekt nowego logo banku centralnego. Szczegóły w tej sprawie mamy poznać w piątek.

Projekt nowego logo banku centralnego pojawił się w Biuletynie Urzędu Patentowego "Znaki Towarowe". Informację w tej sprawie potwierdziło biuro prasowe NBP we wpisie na Twitterze. Obecne logo funkcjonuje od 2013 roku.

Przedstawiciele banku centralnego zamieścili projekt oraz link do biuletynu. Zapowiedzieli również, że szczegóły zostaną podane w piątek.

Wcześniej NBP poinformował, że w piątek, 9 lipca o godz. 15:00 odbędzie się wystąpienie prezesa banku centralnego Adama Glapińskiego. Prezes NBP odpowie na pytania przesłane przez dziennikarzy w czwartek do godz. 18.

W tym tygodniu odbędzie się także posiedzenie Rady Polityki Pieniężnej. Zaplanowano je na najbliższy czwartek, 8 lipca.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

O banku centralnym

Narodowy Bank Polski (NBP) jest bankiem centralnym Rzeczypospolitej Polskiej. NBP pełni trzy podstawowe funkcje: banku emisyjnego, banku banków oraz centralnego banku państwa. Organami Narodowego Banku Polskiego są: prezes NBP, Rada Polityki Pieniężnej oraz zarząd NBP.

Jak możemy przeczytać na stronie banku centralnego, podstawowym zadaniem NBP jest utrzymanie stabilnego poziomu cen. Zgodnie z opracowaną przez Radę Polityki Pieniężnej Strategią Polityki Pieniężnej po 2003 roku, celem NBP jest ustabilizowanie inflacji na poziomie 2,5 proc. z dopuszczalnym przedziałem wahań plus/minus 1 punkt procentowy. Tymczasem z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że inflacja w Polsce w maju sięgała w maju 4,7 proc. W czerwcu spadła do 4,4 proc.

Autor:mb/ToL

Źródło: PAP, TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości