TVN24 Biznes | Z kraju

NBP będzie wspierać ukraiński bank centralny

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Glapiński: system bankowy jest stabilny
Glapiński: system bankowy jest stabilny TVP
wideo 2/2
TVPGlapiński: system bankowy jest stabilny

Narodowy Bank Polski, Komisja Europejska i Narodowy Bank Ukrainy zawarły umowę - chodzi o tak zwaną współpracę bliźniaczą na rzecz ukraińskiego banku centralnego. Projekt ma potrwać 21 miesięcy, a jego budżet w wysokości 1 miliona euro będzie finansowany przez Brukselę - poinformował NBP.

Polski bank będzie wspierać NBU m.in. we współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Współpraca bliźniacza (ang. twinning) to przekazywanie wiedzy eksperckiej i tzw. dobrych praktyk, szkolenia i doradztwo dla beneficjenta w określonych umową dziedzinach. W realizacji projektu Narodowy Bank Polski będzie wspierany przez Bank Litwy (w charakterze tzw. młodszego partnera), a także ekspertów z banków centralnych Grecji, Niderlandów, Portugalii, Szwecji, Węgier oraz Europejskiego Banku Centralnego.

"Jest potwierdzeniem wysokiej pozycji polskiego banku centralnego"

"Celem współpracy bliźniaczej jest wsparcie banku centralnego Ukrainy w realizacji niektórych funkcji nadzoru bankowego, rozwój elementów systemu płatniczego, a także wzmocnienie planowania strategicznego oraz współpracy z instytucjami międzynarodowymi. Realizacja projektu potrwa 21 miesięcy, a jego budżet – w całości finansowany przez Komisję Europejską – wynosi 1 mln euro" - podał w komunikacie bank centralny.

Bank podkreślił, że NBU jest ważną instytucją szeroko rozumianej administracji publicznej Ukrainy. "Oprócz prowadzenia polityki monetarnej i sprawowania nadzoru nad sektorem bankowym, jest także odpowiedzialny za m.in. realizację niektórych postanowień układu stowarzyszeniowego między Unią Europejską (UE) a Ukrainą. Konsorcjum NBP i Banku Litwy będzie zatem realizować projekt, który pośrednio ma wspierać zdolności NBU do aktywnego udziału w procesie stowarzyszenia Ukrainy z UE" - napisano w komunikacie.

"Powierzenie realizacji tego europejskiego projektu Narodowemu Bankowi Polskiemu jest potwierdzeniem wysokiej pozycji polskiego banku centralnego na arenie międzynarodowej, w tym w obszarze programów pomocowych oraz jako uznanego ośrodka wiedzy eksperckiej w zakresie ekonomii i finansów" - oceniono.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości