Polscy naukowcy uruchomią Trytona. Superkomputer za 30 mln złotych

Z kraju

CD NIWAGrupę komputerów tworzy aż 2616 procesorów

W poniedziałek Politechnika Gdańska uruchomi nowy, wart 30 mln zł, superkomputer. Urządzenie o nazwie Tryton, jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę. Będą mogli z niego korzystać nie tylko studenci i naukowcy z pomorskich uczelni, ale też np. biznes.

Jak poinformował dr inż. Jerzy Proficz z Centrum Informatycznego Trójmiejskiej Akademickiej Sieci Komputerowej Politechniki Gdańskiej, nowy uczelniany superkomputer to właściwie klaster, czyli grupa połączonych z sobą komputerów. W tym przypadku klaster tworzy 2616 procesorów. Całość została umieszczona w ponad 30 szafach i waży ok. 15 ton.

Tryton w TOP 500

Tryton – bo taką nazwę otrzymał super sprzęt, zostanie uroczyście uruchomiony w poniedziałek. - Oczywiście wcześniej, w ramach testów, był już uruchamiany, od poniedziałku rozpocznie jednak właściwą pracę – powiedział Proficz. Dodał, że Tryton jest w stanie wykonać 1,2 biliarda operacji na sekundę i jest dziesięć razy szybszy od komputera, który dotąd działał na uczelni. Proficz poinformował także, że wydajność Trytona z całą pewnością pozwoli mu znaleźć się w zestawieniu najszybszych komputerów na świecie – tzw. liście TOP 500, a być może Tryton uplasuje się w niej nawet w pierwszej setce. W tej chwili Tryton jest najszybszym polskim komputerem. Będzie nim jednak tylko przez najbliższych kilka tygodni - do momentu, gdy Akademia Górniczo-Hutnicza w Krakowie uruchomi komputer o nazwie Prometheus, którego moc obliczeniowa ma wynosić około 1,7 biliarda operacji na sekundę.

Dla naukowców

Wraz z Trytonem na Politechnice Gdańskiej rozpocznie pracę uczelniane Centrum Doskonałości Naukowej Infrastruktury Wytwarzania Aplikacji (CD NIWA), za którego pośrednictwem ze sprzętu będą mogli korzystać naukowcy i studenci z pomorskich uczelni. - Przewidujemy też współpracę z lokalnymi pasjonatami, a także biznesem zainteresowanym tworzeniem różnego rodzaju aplikacji – powiedział Proficz. Dodał, że – m.in. w ramach działalności CD NIWA, sprzęt będzie wykorzystywany w wielu dziedzinach - poczynając od fizyki czy chemii, a na medycznie kończąc. Wyjaśnił, że urządzenie będzie służyło np. do przeprowadzania wirtualnych doświadczeń, które dzięki komputerowi będzie można wykonywać dużo taniej i szybciej niż w rzeczywistości. - Wirtualne eksperymenty nie wymagają odczynników czy specjalnego sprzętu, wystarczy model matematyczny takiego doświadczenia – powiedział Proficz.

Wykorzystanie

Jako przykład wykorzystania Trytona Proficz podał m.in. przeprowadzane przez farmaceutów symulacje, związane z testowaniem nowych leków, czy analizę zapisów obrazów powstałych w czasie badań endoskopowych. Poprzednik Trytona był np. używany do analizy nagrań z badań endoskopowych przewodu pokarmowego. Komputer w bardzo szybkim tempie wyławiał na zdjęciach obrazy mogące sugerować wystąpienie niepożądanych zmian w organizmie. - Oczywiście ostatecznej analizy nagrań dokonywał lekarz, ale – dzięki wstępnej selekcji dokonanej przez komputer, miał on bardzo ułatwione zadanie – powiedział Proficz.

Miliony złotych

Dostawcą superkomputera dla PG było konsorcjum firm Megatel i Action. Sprzęt został zakupiony dzięki dotacji przyznanej z Programu Operacyjnego Innowacyjna Gospodarka 2007-2013 na inwestycje związane z rozwojem infrastruktury informatycznej nauki. Wartość całego projektu wyniosła 40 mln zł, z czego 30 mln przeznaczono na zakup komputera, a pozostałe 10 mln – na prace niezbędne do działania Centrum Doskonałości NIWA, w tym utworzenie platform służących do wytwarzania aplikacji oraz stworzenie zespołu specjalistów, który będą doradzać partnerom CD NIWA.

Autor: msz/ / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: CD NIWA