Onet przejmuje Naszą Klasę. Jest zielone światło UOKiK-u

Z kraju

TVN24UOKiK wyraziło zgodę na przejęcie przez Grupę Onet serwisu NK.pl

Grupa Onet może przejąć serwis Nasza Klasa. Według UOKiK-u ta koncentracja nie doprowadzi do ograniczenia konkurencji. NK skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników, z kolei Grupa Onet jest liderem wśród polskich serwisów i skupia miesięcznie ok. 15,5 mln internautów.

Główna działalność Grupy Onet.pl polega na prowadzeniu ogólnoinformacyjnego portalu internetowego onet.pl. Ponadto jest właścicielem innych serwisów, m.in. vod.pl, a także oferuje gry komputerowe online. Nasza Klasa obsługuje serwis społecznościowy o tej samej nazwie. Wśród usług oferowanych użytkownikom są m.in. gry online oraz wideo na żądanie.

Działalność obu firm się pokrywa

UOKiK ustalił, że działalność uczestników koncentracji pokrywa się na krajowych rynkach reklamy internetowej, gier komputerowych oraz VOD (wideo na żądanie). Ich udziały nie są jednak na tyle wysokie, żeby koncentracja mogła wpłynąć negatywnie na stan konkurencji, tym bardziej, że na tych rynkach działa wielu przedsiębiorców. Wniosek w tej sprawie wpłynął do UOKiK 11 grudnia zeszłego roku. Zgodnie z przepisami, transakcja podlega zgłoszeniu do urzędu antymonopolowego, jeżeli biorą w niej udział przedsiębiorcy, których łączny obrót w roku poprzedzającym przekroczył 1 mld euro na świecie lub 50 mln euro w Polsce.

Kwota transakcji pozostaje poufna.

Decyzje wyrażające zgodę na dokonanie koncentracji wygasają, jeżeli połączenie nie zostanie dokonane w terminie 2 lat od ich wydania.

Serwis Nasza Klasa (NK) powstał w 2006 r. Według danych Megapanel z jesieni 2014 roku, NK skupia miesięcznie ok. 5,2 mln użytkowników. Z kolei według badań firmy Gemius, Grupa Onet jest liderem wśród polskich serwisów i skupia miesięcznie ok. 15,5 mln internautów.

Autor: pp / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: TVN24