Przegląd prasy: nasz transport w ogonie Europy

Z kraju

sxc.huNasz transport w ogonie Europy

Polska znalazła się na przedostatnim miejscu w Unii Europejskiej w rankingu jakości transportu. Od zeszłego roku awansowaliśmy o jedno miejsce, wyprzedzając Rumunię. Na pierwszym miejscu znalazła się Holandia – informuje „Gazeta Polska codziennie”.

Wynika to z drugiego wydania tzw. tabeli wyników w dziedzinie transportu Komisji Europejskiej. Porównywane są w niej postępy państw członkowskich w 29 kategoriach transportowych. W 14 na 29 kategorii Polska znalazła się w piątce najgorzej ocenionych państw, jedynie w trzech kategoriach – wśród pięciu najlepszych. Liderem jakości transportu w UE jest Holandia. Zwłaszcza jej lotniska uważane są za najlepsze w Europie.

Pod względem jakości dróg znaleźliśmy się na 25. miejscu, wyprzedzając tylko Bułgarię, Łotwę i Rumunię. Polska jest też czwarta od końca pod względem stanu infrastruktury lotniczej i kolejowej. Także liczba śmiertelnych ofiar wypadków na drogach nadal jest w naszym kraju wyższa od unijnej średniej. Poprawiły się za to wyniki, jeśli chodzi o bezpieczeństwo na kolei.

Zobacz. Transportowcy skarżą na Polskę do Brukseli.

Autor: gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: sxc.hu