Metoda na obligacje wojenne. Oszuści podszywają się pod ministerstwo

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
Oszustwo metodą "na pracownika banku" wciąż popularne
Oszustwo metodą "na pracownika banku" wciąż popularneTVN24
wideo 2/5
TVN24Oszustwo metodą "na pracownika banku" wciąż popularne

NASK ostrzegła we wtorek przed oszustami wykorzystującymi wojnę na Ukrainie i obiecującymi wysokie zyski z obligacji wojennych. W celu uwiarygodnienia oszustwa przestępcy zamieścili informację, że emisja obligacji jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej.

Zespół CSIRT (Computer Security Incident Response Team) Naukowej i Akademickiej Sieci Komputerowej poinformował we wtorek, że obserwuje nową odsłonę kampanii fałszywych reklam opisujących platformy inwestycyjne, za pomocą których można rzekomo inwestować w kryptowaluty lub akcje firm na wyjątkowo korzystnych warunkach.

"To oszustwo wykorzystuje popularny mechanizm, w którym atakujący podszywają się pod znane postacie lub podmioty, aby wzmocnić wiarygodność oszustwa dzięki wykorzystaniu ich autorytetu" - podała NASK.

Zaznaczyła też, że tym razem oszuści używają motywu wojny w Ukrainie i obiecują wysokie zyski z obligacji wojennych. "W celu uwiarygodnienia oszustwa przestępcy zamieścili informację, że emisja obligacji jest możliwa dzięki wsparciu Ministerstwa Obrony Narodowej" - poinformowała NASK.

Kolejne oszustwo

To już kolejne podobne oszustwo. W połowie lutego CERT Polska ostrzegał przed oszustami podszywającymi się pod wizerunek Ministerstwa Rozwoju i Technologii. Cyberprzestępcy w wysyłanych wiadomościach e-mail informowali o rzekomym zawiadomieniu z portalu http://biznes.gov.pl. Przedstawiciele zespołu wyjaśnili, że "uruchomienie załącznika spowoduje infekcję komputera trojanem, który może wykraść Wasze dane".

Zaślepka materiału TVN24GO
TVN24 na żywo - oglądaj w TVN24 GO
Materiał jest częścią serwisu TVN24 GO

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości