Z kraju

Były szef KNF nie doradzi prezydentowi. "Trzeba poczekać na wyjaśnienie sprawy"

Z kraju


Członkostwo byłego szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marka Chrzanowskiego w Narodowej Radzie Rozwoju zostało zawieszone - przekazał w czwartek prezydencki minister Błażej Spychalski.

Jak zaznaczył Spychalski, zawieszenie ma charakter bezterminowy. - Trzeba poczekać na wyjaśnienie sprawy przez odpowiednie organy państwa - dodał.

Informacja o tym, że Chrzanowski, koordynator sekcji w Radzie, został zawieszony widnieje także na internetowej stronie Narodowej Rady Rozwoju. Narodowa Rada Rozwoju jest gremium konsultacyjno-doradczym przy prezydencie.

Dymisja Marka Chrzanowskiego

Przypomnijmy, że we wtorek po południu Chrzanowski złożył dymisję z funkcji przewodniczącego KNF. Dymisja została przyjęta przez premiera.

Urząd poinformował w czwartek, że premier Mateusz Morawiecki powierzył pełnienie obowiązków szefa Komisji Nadzoru Finansowego Marcinowi Pachuckiemu, dotychczasowemu zastępcy przewodniczącego. Jak dodano, będzie on sprawował tę funkcję do czasu powołania nowego przewodniczącego.

Wtorkowa "Gazeta Wyborcza" napisała, że według właściciela Getin Noble Banku Leszka Czarneckiego, ówczesny szef KNF Marek Chrzanowski w marcu 2018 roku miał zaoferować przychylność dla tego banku w zamian za około 40 mln zł. Czarnecki nagrał tę ofertę i zawiadomił prokuraturę o podejrzeniu popełnienia przestępstwa przez szefa KNF. - Podczas żadnego ze spotkań nie padły propozycje przyjęcia korzyści majątkowej i obietnicy jakiegoś specjalnego traktowania - powiedział we wtorek w TVN24 Jacek Barszczewski, rzecznik Komisji Nadzoru Finansowego.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP

Raporty: