Dziś w TVN24 Biznes i Świat: Narada ws. franka, niemiecka płaca dla polskich kierowców i wyprzedaże

Z kraju

shutterstock.comWtork w TVN24 Biznes i Świat to wyprzedaży, frank i niemiecka płaca minimalna

We wtorek w TVN24 Biznes i Świat przyglądamy się wydarzeniom wokół franka szwajcarskiego. Przeanalizuje też wpływ niemieckich przepisów o płacy minimalnej na polskich kierowców i zastanowimy się, jak nie dać się nabrać podczas noworocznych wyprzedaży.

Narada ws. franka

Dziś zbierze się Komitet Stabilności Finansowej. Będzie debatował ws. kursu franka i wpływu decyzji banku centralnego Szwajcarii na polski rynek finansowy, banki i kredytobiorców frankowych. W spotkaniu udział wezmą członkowie Komitetu oraz przedstawiciele wybranych banków komercyjnych. W TVN24 Biznes i Świat będziemy relacjonować to wydarzenie. Analizujemy także sytuację "frankowiczów" i zastanawiamy się, co mogą zrobić, aby załagodzić skutki wysokiego kursu franka.

Polscy kierowcy

W TVN24 Biznes i Świat omawiamy też temat niemieckiej płacy minimalnej dla polskich kierowców. 1 stycznia w Niemczech weszła w życie ustawa o płacy minimalnej. Stawka za godzinę, która dotyczy Niemców, ale też obywateli innych państw pracujących w tym kraju, ma wynosić co najmniej 8,5 euro za godzinę. Dotyczy to wszystkich pracowników w czasie ich zatrudnienia w Niemczech, niezależnie od tego, czy ich pracodawca ma swoją siedzibę w kraju czy za granicą. Według interpretacji Berlina ma to również zastosowanie do kierowców z firm transportowych spoza Niemiec. W praktyce każda firma transportowa, której samochód przejeżdżałby tranzytem przez terytorium naszego sąsiada, musiałby płacić swoim kierowcom odpowiednio wysokie stawki. Zdaniem polskiej minister infrastruktury Marii Wasiak stosowanie nowych przepisów o płacy minimalnej wobec przewoźników drogowych wykonujących przewozy międzynarodowe po terytorium Niemiec jest sprzeczne z prawem UE. Zapowiedziała ona polsko-niemieckie konsultacje w tej sprawie.

Wyprzedaże, ale uwaga

Także dziś przyjrzymy się noworocznym wyprzedażom i podpowiemy, jak nie dać się nabrać na zakupowy szał. Zapytamy, jak kupować tanio, ale nie dać się oszukać.

Autor: mn//bgr / Źródło: TVN24 Biznes i Świat

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com