TVN24 Biznes | Z kraju

Największe firmy w regionie. "Polska po raz kolejny przewodzi w zestawieniu"

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
PAP
KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarki
KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarkiTVN24
wideo 2/9
TVN24KE wydaje prognozy dla polskiej gospodarki

Pod względem poziomu obrotów polskie firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, a Polska została liderem rankingu TOP 500 CEE firmy Coface. Na podium znalazły się też Czechy i Węgry.

Coface przygotował po raz 16. ranking TOP 500 CEE prezentujący największe firmy Europy Środkowo-Wschodniej, obecnie według obrotów osiągniętych w 2020 r.

Odzwierciedla on "zmagania w nowym otoczeniu gospodarczym naznaczonym pandemią" i pokazuje, jak regionalni potentaci poradzili sobie w tych warunkach - wyjaśniono w piątkowej informacji Coface. Wskazano, że obroty 500 największych firm spadły w 2020 r. o 3,3 proc. do 667 mld euro.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Największe firmy w regionie

"Polska po raz kolejny przewodzi w zestawieniu, a rodzime firmy poradziły sobie najlepiej w regionie, jeśli chodzi o poziom obrotów rdr" - zaznaczono. W pierwszej trójce na kolejnych miejscach znalazły się Czechy i Węgry.

Według rankingu 32 proc. wszystkich firm w zestawieniu pochodzi z naszego kraju (161 przedsiębiorstw - o 2 mniej niż w ubiegłym roku). "Chociaż pandemia miała wpływ na polskie firmy, wciąż są one największe w regionie - ze średnimi obrotami na poziomie 1,6 mld euro" - wskazano. Ich łączne przychody zmniejszyły się o 0,1 proc., do 258,2 mld euro w 2020 r., a zyski netto spadły o 20,6 proc.

Autorzy rankingu wskazali, że gospodarki krajów Europy Środkowo-Wschodniej dobrze dostosowały się do nowego pandemicznego otoczenia. Sektory, które przodowały w poprzednich rankingach, ponownie zajęły trzy najwyższe pozycje w 2020 r. "Liderem jest sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, wyprzedzając przemysł motoryzacyjny i transportowy, za którym plasuje się handel" - wymieniono. Trzy największe sektory, jak zwrócono uwagę, wytwarzają prawie 54 proc. wszystkich przychodów.

Polska jest krajem najbardziej zróżnicowanym w rankingu, jeśli chodzi o strukturę sektorową. "Żadna pojedyncza branża nie dominuje, chociaż przoduje sektor surowców mineralnych, chemikaliów, produktów ropopochodnych, tworzyw sztucznych i produktów farmaceutycznych, z którego pochodzi 16,8 proc. firm i który odpowiada za 21,6 proc obrotów polskich firm w zestawieniu" - wyjaśniono.

Inne kraje w rankingu

Drugie miejsce zajęły Czechy, na które przypada 15,4 proc. wszystkich firm z regionu, reprezentowanych przez 77 podmiotów o łącznych obrotach wynoszących 102 mld euro. Sektor motoryzacyjny i transportowy jest największym sektorem w tym kraju pod względem obrotu (35,5 mld euro; 34,8 proc.) oraz liczby firm (24,7 proc.).

Trzecią pozycję zajęły Węgry (13,6 proc. firm z "500"), skąd pochodzi 68 największych firm w całym regionie (o 5 mniej niż rok temu). Obroty węgierskich firm zmniejszyły się o 1,1 proc., a spadek zysków wyniósł 49,6 proc. Najważniejszym sektorem są firmy motoryzacyjne i transportowe, które dominują na rynku zarówno pod względem obrotu (22,7 proc.), jak i liczebności (23,5 proc.).

Ranking TOP 500 CEE

Pierwszy w najnowszym Top 500 jest PKN Orlen - obroty firmy spadły o 23 proc., podczas gdy w roku poprzednim wzrosły o 1 proc. Czeska Skoda Auto zajęła drugie miejsce, a dzięki wzrostowi obrotów Jeronimo Martins wskoczył na trzeci stopień podium.

Jak podano, większość firm z czołowej dziesiątki odnotowała niższe obroty w kryzysowym 2020 r. w porównaniu z rokiem poprzednim. "Cztery przedsiębiorstwa (wszystkie z Polski) były w stanie zwiększyć swoje przychody – Jeronimo Martins, PGE oraz nowe w TOP10 dwie firmy handlowe: Eurocash (poz. 9) oraz Lidl (poz. 10), które w poprzedniej edycji zajmowały odpowiednio miejsca 11 i 24" - podsumowano.

Pierwsza "10" rankingu TOP 500 CEEcoface.pl

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości