TVN24 Biznes | Z kraju

Handlowe potęgi w Polsce. Oto największe firmy

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris
Źródło:
TVN24 Biznes
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)
Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele (mat. archiwalny)TVN24
wideo 2/4
TVN24Wicepremier Emilewicz o zakazie handlu w niedziele

Największą firmą handlową w Polsce pod względem przychodów jest Jeronimo Martins, czyli właściciel Biedronki - wynika z danych udostępnionych przez Ministerstwo Finansów. Podium uzupełniły Lidl i spółka Eurocash (należą do niej takie marki jak Groszek czy abc).

Zgodnie z najnowszymi danymi opublikowanymi przez Ministerstwo Finansów największą działającą w Polsce firmą z branży handlowej jest Jeronimo Martins. Przychody właściciela Biedronki i drogerii Hebe wyniosły w 2019 roku 55,7 mld złotych.

Na drugim miejscu znalazła się podatkowa spółka Lidla - FRF-Beteiligungs-GmbH - z przychodami wielkości prawie 18,5 mld zł. Podium uzupełnia spółka Eurocash z przychodem na poziomie 16,2 mld zł. W ramach grupy działają m.in. takie marki jak Groszek, Lewiatan, abc czy Delikatesy Centrum.

Na czwartym miejscu największych firm handlowych znalazł się Auchan. W tym przypadku przychody za ubiegły rok wyniosły niemal 11,5 mld zł.

Kolejne miejsca w rankingu zajęły: Tesco z przychodem ok. 10,6 mld złotych, Kaufland - 9,7 mld złotych, Carrefour - 9,6 mld złotych, Rossmann - 8,8 mld złotych, Żabka - 8,6 mld złotych, Dino - ok. 7,9 mld złotych i Euro Net (właściciel sieci RTV Euro AGD) - 7,5 mld złotych.

Obowiązek

Informacje o największych firmach w Polsce Ministerstwo Finansów publikuje w związku z ustawą o podatku dochodowym od osób prawnych.

Resort został zobowiązany do podawania do publicznej wiadomości indywidualnych danych z zeznań podatników podatku dochodowego od osób prawnych (CIT), u których wartość przychodu uzyskana w roku podatkowym przekroczyła równowartość 50 mln euro oraz podatników tego podatku będących podatkowymi grupami kapitałowymi.

Obowiązek dotyczy danych zawartych w zeznaniach za rok podatkowy kończący się w roku kalendarzowym poprzedzającym rok, w którym następuje publikacja i powinien być wypełniony do 30 września każdego roku.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: TVN24 Biznes

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości