Uderzenie koronawirusa i miliardy dla mediów państwowych. Oto najważniejsze informacje tygodnia

Jak koronawirus wpłynie na gospodarkę?tvn24bis
wideo 2/8

Uderzenie koronawirusa w światową gospodarkę oraz decyzja prezydenta Andrzeja Dudy dotycząca przekazania dwóch miliardów złotych mediom państwowym - to tylko niektóre z najważniejszych gospodarczych wydarzeń mijającego tygodnia. Przedstawiamy nasze podsumowanie.

1. Koronawirus uderza w gospodarkę

W mijającym tygodniu pojawiło się wiele doniesień o wpływie koronawirusa na gospodarkę.

Potencjalne straty wyliczyła już branża lotnicza. Według Międzynarodowego Zrzeszenia Przewoźników Powietrznych (IATA) mogą one wynieść w 2020 roku nawet 113 miliardów dolarów.

- W czasie nieco dłuższym niż dwa miesiące perspektywy sektora w większości regionów świata stały się zdecydowanie niepokojące - oświadczył dyrektor generalny IATA Alexandre de Juniac po naradzie w Singapurze, na której uznano sytuację branży za "niemal bezprecedensową".

- Szybkie odrobienie strat wynikających z ograniczenia dostaw w związku z koronawirusem jest niemożliwe - ocenił natomiast profesor Zdzisław Kordel z Instytutu Transportu Samochodowego.

Prezes Zrzeszenia Międzynarodowych Przewoźników Drogowych Jan Buczek poinformował, że w wyniku epidemii polski transport pasażerski na trasach międzynarodowych zmalał o 97 procent. Znaczne spadki odnotowano również w transporcie towarowym.

Z kolei prezes Polskiej Izby Turystyki Paweł Niewiadomski poinformował, że specjalny zespół pracuje nad wnioskiem kierowanym do premiera w sprawie wprowadzenia konkretnych działań ochronnych i wspierających branżę "w kryzysowej sytuacji" w związku z rozprzestrzeniającym się koronawirusem.

Przez kryzys związany z koronawirusem upadła największa europejska regionalna linia lotnicza Flybe. W związku z tym anulowano wszystkie połączenia brytyjskiego przewoźnika. Jak czytamy w komunikacie zamieszczonym na stronie linii, pasażerowie są proszeni o zorganizowanie alternatywnego transportu.

Fed obniżył we wtorek główną stopę procentową w USA. Jak podała agencja Reutera, ma to uchronić największą gospodarkę świata przed skutkami epidemii koronawirusa. W reakcji na ten ruch osłabił się dolar.

Swoje prognozy gospodarcze zweryfikowali też analitycy. Organizacja Współpracy Gospodarczej i Rozwoju (OECD) obniżyła w najnowszym raporcie swoje szacunki globalnego wzrostu PKB w 2020 r. do 2,4 proc. Wcześniejsza projekcja z listopada 2019 roku zakładała 2,9 proc.

2. Decyzja w sprawie miliardów dla mediów państwowych

W piątek późnym wieczorem prezydent ogłosił, że podpisze ustawę przyznającą mediom państwowym niemal 2 miliardy złotych.

Tego samego dnia prezes Rady Mediów Narodowych Krzysztof Czabański ogłosił korespondencyjne głosowanie nad uchwałą ws. odwołania Jacka Kurskiego z funkcji prezesa telewizji państwowej. Głosowanie formalnie trwa do poniedziałku, ale już w weekend wszyscy członkowie RMN opowiedzieli się za odwołaniem Kurskiego.

Piątek był ostatnim dniem, kiedy prezydent Andrzej Duda mógł podjąć decyzję w sprawie ustawy przekazującej blisko dwa miliardy złotych na media państwowe. Według medialnych doniesień, dymisja Jacka Kurskiego miała być kartą przetargową za podpis pod ustawą.

3. Państwowi giganci na historycznych dołkach

Piątek na Giełdzie Papierów Wartościowych w Warszawie upłynął pod znakiem silnych spadków kursów. WIG20 znalazł się na najniższym poziomie od listopada 2016 roku. Z kolei na najniższych poziomach w historii znalazły się kursy akcji państwowych gigantów - PGE i PGNiG.

Wszystkie indeksy sektorowe spadły, a sześć z 15 odnotowało minima roczne. WIG-energia, WIG-odzież i WIG-leki miały najniższe odczyty w historii.

Spadki obserwowaliśmy także na pozostałych parkietach w Europie i za oceanem.

4. Specustawa koronawirusowa

W poniedziałek Sejm uchwalił specustawę, przygotowaną w związku z prewencją i zwalczaniem chorób zakaźnych, w tym COVID-19 wywołanej koronawirusem, oraz postępowaniem w sytuacjach kryzysowych, które z takich chorób wynikają. W piątek ustawę podpisał prezydent Andrzej Duda.

Celem regulacji jest zminimalizowanie zagrożenia dla zdrowia publicznego.

5. Giganci bez porozumienia

Rozmowy OPEC+ w Wiedniu zakończyły się fiaskiem, zapowiadającą koniec sojuszu dyplomatycznego między Arabią Saudyjską a Rosją - poinformowała w piątek agencja Bloomberg. W reakcji na to obserwowaliśmy gwałtowną przecenę surowca.

Cena za baryłkę ropy WTI utrzymała się poniżej 42 dolarów.

Ostatnio ropa w USA kosztowała poniżej 42 dolarów za baryłkę w sierpniu 2016 roku - 41,11 dolara za baryłkę.

Autor: mp / Źródło: tvn24bis

Pozostałe wiadomości