Wysyłasz aplikacje, a telefon wciąż milczy? Pięć najczęstszych błędów

Z kraju

ShutterstockDoświadczenie zawodowe jest najważniejszym elementem CV ocenianym przez rekrutera

Wysyłasz dziesiątki CV, ale mimo to nie możesz znaleźć pracy? Problem może leżeć w twoich dokumentach aplikacyjnych. Sprawdź, jakich błędów unikać.

1. Nie spełniamy wymagań formalnych

Po pierwsze sprawdzajmy, czy wysyłane przez Ciebie aplikacje spełniają podstawowe wymagania formalne oznaczone w ogłoszeniu. - Poważnym błędem jest wysyłanie niekompletnej aplikacji, czyli załączanie CV bez listu motywacyjnego, portfolio czy prezentacji, które wymagane są w procesie rekrutacyjnym - mówi Konstancja Zyzik, Recruitment Coordinator w Grupie Pracuj.

Jak dodaje do aplikacji należy dołączyć wszystkie materiały, o jakie prosi nas pracodawca, nawet jeśli ich kompletowanie zajmie dodatkowy dzień lub dwa. - Lepiej wysłać aplikację kilka godzin później, ale dopilnować, by była kompletna - wyjaśnia.

Wysłanie tylko CV, jeśli pracodawca wymaga dodatkowo np. portfolio, może też świadczyć o tym, że aplikujemy hurtowo na oferty pracy - a to nie robi dobrego wrażenia.

2. Błędne dane kontaktowe

To bardzo częsty problem. Niepoprawny numer telefonu, literówka w adresie e-mail mogą skutecznie uniemożliwić kontakt rekrutera z kandydatem. Dlatego tak ważne jest, aby za każdym razem przed wysłaniem swojej aplikacji sprawdzić ją pod kątem błędów i ważności danych.

3. Błędy ortograficzne, stylistyczne, techniczne

- Jeśli widzę w CV błędy ortograficzne, stylistyczne czy interpunkcyjne, mimo woli oceniam kandydata jako osobę nierzetelną - komentuje Zyzik. Podobnie jest w przypadku stanowisk, na które wymagane jest portfolio: materiały graficzne czy wideo.

- Aplikując do takiej pracy, sprawdźmy, czy wszystkie załączniki są na pewno dobre. Zdarza się, że rekruter nie może ich otworzyć, ze względu na błędnie wybrany format pliku. Zazwyczaj zwyczajnie nie ma on już czasu na kontakt z kandydatem i proszenie o ich ponowne wysłanie. Aplikacja ląduje w koszu - dodaje.

Są to sytuacje, których ryzyko wyeliminuje szczegółowe sprawdzanie i sczytywanie wszystkich dokumentów dołączonych do aplikacji.

4. Brak odniesienia do tego, czego oczekuje pracodawca

Doświadczenie zawodowe jest najważniejszym elementem CV ocenianym przez rekrutera. Jest to pierwsza sekcja życiorysu analizowana w czasie procesu rekrutacyjnego. Jest też jako ostatnia czytana przez rekruterów przed odrzuceniem kandydata.

- Właśnie dlatego tak ważna jest personalizacja naszego życiorysu i odniesienie opisanych w nim obowiązków i osiągnięć do wymagań określonych w ogłoszeniu o pracę - tłumaczy Zyzik.

Pamiętajmy, aby do obowiązków i wymagań opisanych jako pierwszych w ogłoszeniu należy odnieść się na początku CV albo odpowiednio je wyeksponować - na przykład pogrubić.

5. Poleganie wyłącznie na szablonach

Dokumenty aplikacyjne - CV, list motywacyjny to nasza wizytówka. Postarajmy się, aby rzeczywiście pokazywała nas jako kandydatów, a nie była jedynie kopią szablonów dostępnych w internecie. - Nie oznacza to jednak, by nie korzystać z dobrych wzorów - podkreśla Zyzik.

Należy je jednak odpowiednio dostosować do naszej sytuacji i oferty pracy. Treść dokumentu powinna być spersonalizowana i dopracowana w każdym szczególe, pokazująca nas z jak najlepszej strony. Usunięcie z niej chociażby sztampowych określeń będzie krokiem w dobrą stronę.

Autor: tol/gry / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock