TVN24 Biznes | Z kraju

Najnowsze dane z rynku pracy. Najniższe bezrobocie jest w Wielkopolsce

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
mp/ams
Źródło:
PAP
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"
"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"TVN24
wideo 2/5
TVN24"Technologia i praca zdalna staną się stałymi elementami"

Stopa bezrobocia w sierpniu 2021 roku wyniosła 5,8 procenta wobec 5,8 procenta w lipcu - podał Główny Urząd Statystyczny.

Jak podał GUS, liczba bezrobotnych zarejestrowanych w urzędach pracy wyniosła w sierpniu 960,8 tys. wobec 974,9 tys. osób w lipcu.

Wcześniej Ministerstwo Rozwoju, Pracy i Technologii informowało, że według szacunków resortu stopa bezrobocia w sierpniu pozostała na poziomie z lipca 5,8 proc.

Bezrobocie według województw

W żadnym województwie bezrobocie nie przekraczało 9 proc. i kształtowało się w przedziale od 3,4 proc. w Wielkopolsce do 8,7 proc. w województwie warmińsko-mazurskim.

Ale jest powiat w Polsce, gdzie bezrobocie przekracza nawet 20 proc. Chodzi o powiat szydłowiecki w woj. mazowieckim, gdzie stopa bezrobocia wyniosła w sierpniu 23,3 proc. i nie zmieniła się w porównaniu z lipcem. Na kolejnych miejscach są powiaty: białogardzki w woj. zachodniopomorskim z 17,8 proc. bezrobocia (poprawa o 0,1 pkt. proc. względem lipca) oraz powiat braniewski w woj. warmińsko-mazurskim z 17 proc. bezrobocia (poprawa o 0,1 pkt. proc.).

Komentarze ekonomistów

"Stopa bezrobocia w sierpniu 5,8 proc., bez zmian względem ubiegłego miesiąca. Na uwagę zasługuje imponujący, jak na sierpień, miesięczny spadek bezrobotnych o 14 tys., czego nie można zrzucić jedynie na czynniki sezonowe. Choć do poziomów sprzed pandemii brakuje jeszcze ok. 110 tys..." - czytamy w komentarzu Analiz Pekao.

Autor:mp/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości