Oto najbogatsze Polki. Najnowszy ranking

Z kraju


Dominika Kulczyk po raz kolejny otwiera listę 50 najbogatszych Polek, opublikowaną przez tygodnik "Wprost". Na drugim miejscu znalazła się jej matka - Grażyna, a podium zamyka Barbara Komorowska, współwłaścicielka imperium spożywczego. W sumie wartość fortun najbogatszych kobiet w naszym kraju sięgnęła prawie 22,8 mld zł - obliczył tygodnik.

Zestawienie "Wprost" otwiera Dominika Kulczyk, która na szczycie pojawiła się za sprawą majątku odziedziczonego po zmarłym w lipcu 2015 roku ojcu. W ub. roku zdetronizowała własną matkę Grażynę Kulczyk, która dzisiaj z majątkiem 1,7 mld zł zajmuje w zestawieniu drugie miejsce. Warto zauważyć, że majątek Grażyny Kulczyk stopniał w ciągu roku o miliard złotych.

Polki w biznesie

W czołówce tygodnika "Wprost" znajdują się również pierwsze damy polskiej branży kosmetycznej: Dorota Soszyńska (9. miejsce) i Irena Eris (11. miejsce). Wszystko dzięki coraz lepszym wynikom finansowym i dobrej koniunkturze w branży.

Na liście debiutuje Katarzyna Górecka (27. miejsce), współwłaścicielka spółki Auto Partner z Tychów, jednego z największych w Polsce importerów i dystrybutorów części samochodowych.

Najmłodszą milionerką na liście jest Victoria Wejchert, która ma 27 lat. Z 297 mln zł zajęła 16. miejsce. Pieniądze odziedziczyła po zmarłym w 2009 roku ojcu Janie Wejchercie.

Z kolei na 32. miejscu uplasowała się Agnieszka Radwańska. Tenisistka zgromadziła na swoim koncie 105 mln zł. Tylko w zeszłym roku zarobiła na korcie 4,4 mln dolarów. Ale to nie wszystko. Krakowianka reklamuje takie marki jak Lotto, Lexus, Amica, Babolat, Lilou i Rado.

Najbogatsze Polski według "Wprost":

1. Dominika Kulczyk - 8,5 mld zł Na a tegorocznej liście 100 najbogatszych Polaków występowała razem ze swoim bratem Sebastianem. Tym razem już sama dominuje w rankingu najbogatszych Polek z majątkiem pięciokrotnie większym niż jej matka, Grażyna Kulczyk.

Dominika KulczykTVN/Robert Pracht, Cezary Piwowarski

2. Grażyna Kulczyk - 1,7 mld zł Jednym z jej najważniejszych autorskich projektów był poznański Stary Browar, który pod koniec ubiegłego roku sprzedała niemieckiemu funduszowi Deutsche Asset & Wealth Management za około 290 mln euro. Obecnie Grażyna Kulczyk koncentruje się na finalizacji budowy swojego muzeum sztuki współczesnej w szwajcarskim Susch, którego otwarcie zaplanowano na zimę 2017 r. Jej majątek to też potężna kolekcja dzieł sztuki, którą zaczęła tworzyć już w trakcie studiów.

3. Barbara Komorowska - 1,5 mld zł. Wraz z mężem Zbigniewem jest głównym udziałowcem Bakomy, jednego z największych producentów przetworów mlecznych w Polsce. Oprócz Bakomy do rodzinnej fortuny należy też producent oleju rzepakowego - spółka Komagra, jeden z największych wytwórców mąki - firma Polskie Młyny czy Bioagra-Oil, spółka zajmująca się produkcją biopaliw.

4. Solange Olszewska - 1,2 mld zł Współwłaścicielka Solarisa. Firma z Bolechowa produkuje autobusy, trolejbusy i tramwaje, które wożą pasażerów w ponad 600 miastach w 30 państwach. Blisko 80 proc. produkcji firmy jest sprzedawane na eksport.

Solange Olszewskamateriały prasowe

5. Aldona Wejchert z dziećmi - 1,2 mld zł

Główny udziałowiec, wiceprezydent i członek komitetu wykonawczego Grupy ITI, z którą związana jest od początku kariery zawodowej. Jako dyrektor generalna, a następnie prezes zarządu współtworzyła Multikino, pierwszą w Polsce sieć multipleksów, należącą dziś do międzynarodowej grupy Vue Entertainment.

Aldona WejchertLa Mania

6. Katarzyna Frank - Niemczycka - 900 mln zł

7. Anna Podniesińska - 800 mln zł

8. Małgorzata Adamkiewicz - 750 mln zł

9. Dorota Soszyńska - 590 mln zł

10. Teresa Mokrysz - 570 mln zł

Autor: tol//ms / Źródło: Wprost