Wysokie premie dla członków rządu. Brejza: stworzyli sobie system dodatkowych pensji

[object Object]
Wysokie premie dla członków rządutvn24
wideo 2/4

Od 65 tysięcy do 82 tysięcy złotych brutto - nagrody takiej wysokości dostali w ubiegłym roku ministrowie w rządzie Beaty Szydło - wynika z odpowiedzi udzielonej przez Kancelarię Prezesa Rady Ministrów na interpelację posła Platformy Obywatelskiej.

"Opinia publiczna powinna być informowana o nagrodach przyznawanych najwyższym urzędnikom państwowym" - napisał w grudniowej interpelacji Krzysztof Brejza, poseł Platformy Obywatelskiej. W związku z tym parlamentarzysta skierował do Kancelarii Prezesa Rady Ministrów kilka pytań, między innymi o to "w jakiej wysokości w 2017 roku nagrody otrzymał każdy z konstytucyjnych ministrów a także poszczególni ministrowie z KPRM".

W środę na stronie Sejmu opublikowano odpowiedzi w tej sprawie.

"Te horrendalne kwoty, to nie są nagrody! Oni stworzyli sobie system dodatkowych pensji. Skok na kasę Polaków" - skomentował dziś poseł Brejza na Twitterze.

ZOBACZ ODPOWIEDŹ NA INTERPELACJĘ POSŁA PO

Kto najwięcej

Z informacji udostępnionych przez zastępcę szefa Kancelarii Prezesa Rady Ministrów Pawła Szrota wynika, że wśród konstytucyjnych ministrów w 2017 roku największą sumę nagród brutto otrzymał Mariusz Błaszczak - 82 100 zł. To średnio 6842 zł brutto miesięcznie.

Tuż za byłym ministrem spraw wewnętrznych i administracji, a od stycznia szefem resortu obrony narodowej, znaleźli się Mateusz Morawiecki (minister finansów i rozwoju) i Anna Zalewska (minister edukacji narodowej) - po 75 100 zł. Ponadto ministrowie Piotr Gliński (kultury), Witold Bańka (sportu), Anna Streżyńska (cyfryzacji), Witold Waszczykowski (spraw zagranicznych) otrzymali nagrody w wysokości 72 100 zł każdy.

Na konto szefowej rządu Beaty Szydło z tego tytułu wpłynęło zaś 65 100 zł.

Łączna suma nagród za 2017 rok wyniosła zatem 1 529 200 zł brutto.

Nagrody dla ministrów w rządzie Beaty Szydło za rok 2017tvn24bis.pl

W przypadku ministrów z Kancelarii Prezesa Rady Ministrów największymi sumami mogą pochwalić się Dobrosław Dowiat-Urbański - 59 400 zł oraz Paweł Szrot - 56 400 zł.

Tuż za nimi znaleźli się Maciej Wąsik, Anna Maria Anders, Adam Lipiński, Maciej Małecki, Piotr Naimski, Grzegorz Schreiber, Paweł Szefernaker. Ci ministrowie otrzymali po 51 400 zł.

Łączna suma nagród dla ministrów z KPRM wyniosła 592 100 zł.

ZOBACZ TEŻ OŚWIADCZENIA MAJĄTKOWE NOWYCH MINISTRÓW

Jakie zarobki

Wynagrodzenie zasadnicze ministra wynosi 10 tys. zł brutto. Do tego dochodzi dodatek funkcyjny w wysokości 2,7 tys. zł brutto. Oprócz tego, szefowie resortów mają prawo do innych dodatków, np. stażowego. Otrzymują ponadto zwrot kosztów podróży, dodatek za rozłąkę czy nagrody jubileuszowe.

Przypomnijmy, że wydatki na nagrody od początku kadencji do końca 2017 roku policzył niedawno "Super Express". Kiedy Beata Szydło zasiadała w fotelu premiera przyznała ona sekretarzom i podsekretarzom stanu w sumie 2,4 mln złotych nagród.

Zapytaliśmy wtedy kancelarię premiera, jak kształtowały się nagrody dla ministrów i wiceministrów w poprzednich rządach. Do dziś nie dostaliśmy odpowiedzi.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: P. Tracz / KPRM

Raporty:
Pozostałe wiadomości