Premie od premier. Jak Beata Szydło nagrodziła członków rządu

7.12|
tvn24Beata Szydło w grudniu przestała pełnić funkcję premiera

Kilka milionów złotych nagród przyznała w trakcie swojej kadencji premier Beata Szydło, z czego tylko wiceministrowie w jej rządzie dostali w sumie 2,4 mln zł. Także sama premier korzystała z przyznawanych sobie premii.

Wydatki na nagrody od początku kadencji do końca 2017 roku policzył kilka dni temu "Super Express". Kiedy Beata Szydło zasiadała w fotelu premiera przyznała ona sekretarzom i podsekretarzom stanu w sumie 2,4 mln złotych nagród - podała gazeta.

Dla kogo najwyższe nagrody?

Nagrody przyznawane były za "zaangażowanie i wkład pracy w realizację priorytetowych zadań rządu". Na największą gratyfikację mogli liczyć Maciej Kopeć, który od stycznia 2016 roku jest podsekretarzem stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Grzegorz Tobiszowski, od grudnia 2015 sekretarz stanu w Ministerstwie Energii. Panowie zainkasowali solidarnie po 52,9 tys. złotych - podał "Super Express".

Trzecie miejsce na podium, według dziennika, przypadło Marzennie Drab, która od listopada 2015 roku pełni obowiązki podsekretarza stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej. Z premii dostała ona w sumie 49,4 tys. złotych - obliczyli dziennikarze "SE".

Wcześniej "SE" informował, że Beata Szydło do października 2017 r. wypłaciła dziewięć razy nagrody dla wszystkich ministrów. Z informacji uzyskanych przez gazetę wynika, że średnia nagroda dla ministra w resorcie wyniosła 4205 złotych brutto miesięcznie, czyli średnio każdy dostał niemal 38 tys. zł.

Z kolei w poszczególnych ministerstwach na nagrody wydano w sumie około 200 mln złotych w czasie ponad dwuletniej kadencji rządu Beaty Szydło.

Premia dla premier

W grudniu Fundacja ePaństwo poinformowała, że poznała wysokość nagrody, którą w 2017 roku przyznano Beacie Szydło. Średnia kwota nagrody wyniosła 3578 złotych, zabrakło jednak wytłumaczenia, skąd wzięła się ta średnia.

"Uprzejmie informuję, że nagrody przyznane Prezesowi Rady Ministrów Pani Beacie Szydło stanowiły wyraz uznania za niezwykłe zaangażowanie i wkład pracy w realizację priorytetowych zadań rządu, w tym – za skuteczne wdrażanie reform skutkujących m.in. szybszym rozwojem polskiej gospodarki, wdrożeniem programu Rodzina 500 plus, spadkiem bezrobocia, podwyżką płac, przywróceniem wieku emerytalnego i wzmocnieniem bezpieczeństwa Polaków" – brzmi uzasadnienie, które udostępniła fundacja ePaństwo.

Jak wyglądała sytuacja w poprzednich latach? Poprosiliśmy Kancelarię Prezesa Rady Ministrów o informację dotyczącą nagród wypłacanych wiceministrom od 2008 roku. Niestety, do momentu publikacji tekstu nie otrzymaliśmy odpowiedzi na nasze pytania.

Autor: sta/ms / Źródło: Super Express, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: tvn24

Pozostałe wiadomości