Nagle dostała 18 rachunków za prąd. "W głowie się nie mieści"

Źródło:
tvn24.pl
Ceny prądu po 1 lipca 2024
Ceny prądu po 1 lipca 2024TVN24
wideo 2/4
Ceny prądu po 1 lipca 2024TVN24

Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi w rozmowie z redakcją biznesową tvn24.pl Izabela Bobrowska, mieszkanka Konina. Pod koniec kwietnia dostała od sprzedawcy prądu osiemnaście dodatkowych faktur za ubiegłe lata, bo - jak napisała spółka - "stwierdzone zostały błędy" w podłączeniu licznika. Firma za zamieszanie przeprasza, ale przypomina jednocześnie, że to korekta rozliczeń uwzględniająca faktyczne zużycie prądu przez klientkę.

Izabela Bobrowska pracuje w Niemczech w systemie miesięcznym. Jeden miesiąc jest w pracy, a później tyle samo czasu w domu, w Koninie (woj. wielkopolskie).

- To oznacza, że nie ma mnie przez pół roku w domu. Maksymalne rachunki, jakie dostaję za prąd na dwa miesiące, to około trzysta złotych, najczęściej są niższe. 29 kwietnia 2024 roku otrzymałam od Energi aż 18 faktur na prawie tysiąc złotych bez żadnego wyjaśnienia. Bez opisu, czego dotyczą te faktury, których miesięcy i lat, i dlaczego jest ich aż tyle – opowiada na wstępie rozmowy z biznesową redakcją tvn24.pl.

Bo licznik był zły

Domyśliła się, że nie są to faktury za bieżące zużycie prądu, bo kilka dni później przyszedł rachunek za kwiecień. Zadzwoniła więc na infolinię Energi, aby wyjaśnić sytuację. - Dowiedziałam się, że mój licznik został źle skalibrowany i stąd korekty. Jak więc wyliczono zużycie, skoro urządzenie nie działało poprawnie? - pyta.

Przeglądamy korespondencję, którą Izabela Bobrowska wymieniła z Energą. W odpowiedzi na jej pytania z prośbą o wyjaśnienie sytuacji, firma energetyczna 21 maja bieżącego roku napisała: "W wyniku sprawdzenia Pani licznika stwierdzone zostały błędy w jego podłączeniu. Dotyczyło to okresu od marca 2015 r do kwietnia 2024 r.".

- Nie rozumiem tej odpowiedzi. Gdybym podawała przez lata zaniżone zużycie, to dopłaciłabym tę kwotę bez mrugnięcia okiem. Byłby to mój błąd. Tu jednak jest błąd w podłączeniu licznika i to dziewięć lat. Jak mamy wyliczyć, za co mam zapłacić? To jest kuriozalne - zwraca uwagę rozmówczyni.

Wspomina o dyskusji na ten temat z konsultantem. - Zapytałam na infolinii, dlaczego mam płacić za czyjąś niekompetencję? Konsultant odparł, że ja i tak ten prąd zużyłam. Na jakiej podstawie to wie? W głowie się nie mieści, że można zrobić podsumowanie z kilku lat i wysłać komuś kilkanaście faktur bez szczegółowych informacji – zwraca uwagę pani Izabela.

W innej odpowiedzi ze strony Energi czytamy bardziej techniczne wytłumaczenie, o co chodzi z licznikiem. "Zgodnie z informacją, którą otrzymaliśmy od dystrybutora, w wyniku sprawdzenia licznika w dniu 22.04.2024 stwierdzono zamienioną jedną fazę pod licznikiem (dojście z odejściem). Licznik naliczał energię oddaną (A-), podczas kiedy odbiorca nie posiada instalacji fotowoltaicznej. W związku z powyższym wykonano zasadnie korektę doliczającą. Korektę wykonano tylko za okres 3 lat wstecz na + 586 kWh, podczas kiedy odbiorca zużył w całym okresie 3794 KWH".

Izabela Bobrowska prosi Energę o przedstawienie ekspertyz. – Gdyby miała pewność, że to, co widzę na rachunkach byłoby odzwierciedleniem mojego zużycia, to zapłaciłabym błyskawicznie, ale ja im nie wierzę. Potrzebuję dowodu. Na początku sierpnia przychodzi odpowiedź z Energi, że kierują mnie w celu uzyskania ekspertyzy do operatora systemu dystrybucyjnego Energa Operator – opowiada i pokazuje nam wiadomość od dostawcy prądu.

- Nie zliczę godzin, ile na tę sprawę poświęciłam. Pisałam maile, byłam fizycznie w biurze obsługi klienta w Koninie, dzwoniłam na infolinię Energi - wymienia. - I jeszcze do kolejnej firmy mam wnioskować o ekspertyzy? - wzrusza ramionami.

Zaznacza, że za bieżącą fakturę opłatę uiściła, ale z resztą czeka. - Nie może być tak, że przesyłają klientowi faktury na horrendalną kwotę po kilku latach bez informacji, bez wyjaśnień - mówi.

Izabela Bobrowska wspomina, że pisała o pomoc do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów, do miejskiego rzecznika konsumenta. - Od nikogo nie otrzymałam odpowiedzi. Takie państwo w państwie – ocenia sytuację.

Elektrownia, licznik, klient

Kontaktujemy się z Urzędem Ochrony Konkurencji i Konsumentów. Małgorzata Cieloch, dyrektorka wydziału komunikacji, przekazuje nam, że "problem na linii elektrownia-licznik-klient, w szczególności gdy konsumentka opisuje relacje za 9 lat wstecz, może pomóc rozwiązać rzecznik konsumentów lub punkt pomocy prawnej przy URE (Urząd Regulacji Energetyki- red.)". 

- Warto też mieć świadomość, że prawnicy będą pewnie weryfikować w takich przypadkach również możliwość przedawnienia niektórych roszczeń wynikającą z kodeksu cywilnego - zaznacza.

Pytamy Magdalenę Dąbrowską, rzeczniczkę prasową Urzędu Regulacji Energetyki, czy za źle podłączony licznik ma zapłacić konsument? "Korekta dotyczy faktycznego pobrania i zużycia prądu" - czytamy w odpowiedzi.

Tatiana Przychodzka- Gorzelańczyk, Miejski Rzecznik Konsumentów w Koninie w korespondencji z nami dodaje, że "w sprawach obejmujących sektor energetyczny konsument po wyczerpaniu procedury reklamacyjnej może zwrócić się zgodnie z właściwością miejscową do rzecznika konsumentów z prośbą o podjęcie polubownej interwencji w sprawie". 

Rzeczniczka podkreśla, "każda sprawa wymaga indywidualnego rozpatrzenia i dokładnej analizy dokumentów".                                                          

Kto ma dowody?

Maciej Rylski, adwokat z kancelarii Rylski/Seweryn w rozmowie z tvn24.pl przypomina, że takie sprawy były już przedmiotem rozstrzygnięcia sądów. Chodzi o to, że podliczenia pobranej energii dokonuje licznik dostarczany i montowany przez operatora przesyłu, więc to do niego należy dbanie o jego sprawność.

- Natomiast konsumenta, odbiorcę też obciążają określone obowiązki związane chociażby z zabezpieczeniem takiego licznika przed uszkodzeniami plomb i ingerencją osób niepowołanych. Po czasie sprzedawca energii elektrycznej w jakiś sposób stwierdził, że ten licznik działał nieprawidłowo i zaniżył jego odczyty, co miało wpływ na wysokość rachunków płaconych przez konsumenta. W tym przypadku spowodowało to niedopłatę, o co teraz sprzedawca wystąpił. W innej, ale podobnej sprawie Sąd Najwyższy uznał, że umowa, która dotyczy sprzedaży energii elektrycznych jest umową wzajemną i ekwiwalentem ilości sprzedanej energii jest cena należna sprzedawcy - wyjaśnia.

Jak dodaje, sąd wskazał przy tym, że licznik jest urządzeniem technicznym, który z różnych przyczyn może się popsuć.

- Zgodził się z tym, że konsument nie może dopłacać do ceny, jeśli przyczyny leżą po stronie sprzedawcy. Tutaj pojawia się kwestia ciężaru dowodu. Sprzedawca energii elektrycznej, który twierdził, że licznik działał nieprawidłowo, naliczał mniej niż powinien, ten fakt powinien wykazać - podkreśla.

Jak dodaje, konsument może zgłosić reklamację i wtedy sprzedawca będzie musiał wykazać, na jakiej podstawie stwierdza, że te odczyty są nieprawidłowe.

- Idąc dalej w konsekwencji może dojść do sprawy sądowej, gdzie istotna będzie opinia biegłego. To jest teoria, a praktyka jest taka, że jeżeli konsument kwestionuje rozliczenie i go nie zapłaci, to sprzedawca może wstrzymać dostawę energii elektrycznej - zauważa.

"To nie znaczy, że przysługuje nam kilogram za darmo"

Rylski sprawę porównuje do sytuacji, kiedy kupujemy jakiś towar na wagę. - Na przykład dwa kilo cukierków, a przez błąd wagi zapłacimy za kilogram. To nie znaczy, że przysługuje nam kilogram za darmo - mówi.

Dodaje też, że zgodnie z rozporządzeniem ministra klimatu i środowiska w sprawie sposobu kształtowania i kalkulacji taryf oraz sposobu rozliczeń w obrocie energią elektryczną w przypadku stwierdzenia błędów w pomiarze lub odczycie wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego lub innych nieprawidłowości, które spowodowały zawyżenie albo zaniżenie należności za pobraną energię elektryczną, przedsiębiorstwo energetyczne dokonuje korekty wystawionych faktur.

- Podstawę wyliczenia wielkości korekty faktur stanowi wielkość błędu odczytu lub wskazań układu pomiarowo-rozliczeniowego. Tak więc przepisy prawa wprost dopuszczają możliwość zaistnienia omawianej sytuacji - wskazuje.

Jednocześnie wyjaśnia, że odróżniłby kwestię obowiązków związanych z prawidłowym podłączeniem, kalibracją, od faktycznie dostarczonej energii elektrycznej.

- Jeżeli sprzedawca jest w stanie wykazać, że rzeczywiście ten licznik został nieprawidłowo podłączony, skalibrowany, ale jednocześnie jest w stanie wykazać, ile rzeczywiście dostarczył do odbiorcy energii elektrycznej, za którą należy mu się zapłata, to takie wyrównanie będzie wtedy uzasadnione - uważa Maciej Rylski.

Biorąc pod uwagę, że w sądach są już podobne sprawy, to, jak mówi, zwróciłby uwagę dostawcy prądu na kwestię jasnych procedur wykazania konsumentowi, z czego wynikają ewentualne różnice w cenie.

- Chodzi o wytłumaczenie na podstawie jakich dowodów doszło do ustalenia, że rzeczywiście dostarczona energia elektryczna jest wyższa niż naliczone opłaty w dotychczasowych fakturach - radzi adwokat.

Energa komentuje

Skontaktowaliśmy się z biurem prasowym Energa i poprosiliśmy o komentarz do sprawy Izabeli Bobrowskiej.

"Zainstalowany licznik jest licznikiem dwukierunkowym, czyli pozwalającym zmierzyć energię pobraną, jak i oddaną do sieci. Tego typu liczniki instalowane są przez Energę Operatora u wszystkich odbiorców" - tłumaczy w korespondencji biuro prasowe.

Energa podtrzymuje, że "układ został nieprawidłowo podłączony". "W efekcie część pobranej energii nie została przekazana do rozliczeń. Podczas realizacji zlecenia dystrybutor przywrócił prawidłowy układ połączeń licznika oraz zlecił skorygowanie rozliczeń" - czytamy w odpowiedzi.

Jak dodano, "co jest ważne - energia elektryczna w ilości wykazanej w korekcie została w rzeczywistości pobrana przez odbiorcę, lecz błędnie zarejestrowana jako energia oddana i w efekcie nie rozliczona na bieżąco".

"Stwierdzona nieprawidłowość była wynikiem błędu przedstawiciela dystrybutora, do którego doszło podczas montażu licznika. Bardzo przepraszamy za zaistniałą sytuację. Zależy nam na jej pomyślnym rozwiązaniu. Spółka przygotowała rozwiązanie, które zaproponuje klientce" - zapowiada biuro prasowe Energii.

Czytaj też: Rewolucja w rachunkach za prąd

Chcesz podzielić się ważnym tematem? Skontaktuj się z autorką tekstu: joanna.rubin@wbd.com

Autorka/Autor:Joanna Rubin-Sobolewska

Źródło: tvn24.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości

- Pracujemy nad tym, aby od 1 stycznia zlikwidować pobór składki od sprzedaży między innymi nieruchomości. To z całą pewnością wejdzie w życie, to zostało już wpisane dla wykazu prac rządu – powiedział w czwartek minister finansów Andrzej Domański. Przekazał również, co z podwyżką zasiłku pogrzebowego.

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

"To z całą pewnością wejdzie w życie". Minister o ważnej obietnicy

Źródło:
PAP

Główny Inspektor Farmaceutyczny (GIF) wycofał z obrotu na terenie całego kraju dwie serie leku o nazwie Sugammadex Reig Jofre. Powodem jest wada jakościowa. GIF nadał decyzji rygor natychmiastowej wykonalności.

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Dwie serie leku wycofane z obrotu. "Realne zagrożenie"

Źródło:
tvn24.pl

- Prezes NBP nie ma prawa przyznawać sobie żadnej premii. Na tym w zasadzie mogę zakończyć odpowiedź. To rutynowe działania NBP, które od zawsze, na tej samej podstawie prawnej, są dokonywane przez te same ciała i w ten sam sposób - tak na pytanie o wzrost swojego wynagrodzenia odpowiedział podczas konferencji prasowej Adam Glapiński. Wcześniej komunikat w tej sprawie wystosował Narodowy Bank Polski, który tłumaczy, że wynagrodzenie prezesa NBP kształtuje się na poziomie około 35 procent średniej wynagrodzeń prezesów banków komercyjnych.

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

"Współczuję pani". Prezes NBP odpowiada na pytanie o podwyżkę

Źródło:
PAP

- Prognozy wskazują, że do końca 2024 roku wskaźnik inflacji konsumenckiej może utrzymywać się w przedziale 4,5-5 procent - powiedział podczas konferencji prasowej prezes Narodowego Banku Polskiego Adam Glapiński. Dodał, że "do około połowy 2025 roku inflacja może być podwyższona, dopiero w 2026 roku ma trwale powrócić do poziomu celu inflacyjnego" (2,5 procent z odchyleniem +/- 1 procent).

Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Co dalej z inflacją? Prezes NBP wskazuje poziom i daty

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Węgier postępowanie dotyczące uchybienia zobowiązaniom państwa członkowskiego Unii Europejskiej w sprawie podatku od sprzedaży detalicznej nakładanego na zagraniczne firmy.

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Węgry nie wywiązały się z obietnic. Bruksela wszczyna postępowanie

Źródło:
PAP

Krajowa Administracja Skarbowa i Ministerstwo Finansów poinformowały w czwartek o próbach wyłudzenia danych za pomocą wiadomości e-mail. Instytucje przypomniały, że pracownicy administracji skarbowej nie wysyłają e-maili i nie informują o przesłaniu pism w ten sposób.

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

"To jest uprzejme powiadomienie". Tak oszuści wyłudzają dane

Źródło:
PAP

Polska waluta w czwartek od rana osłabiała się. Zdaniem Łukasza Zembika, dyrektora departamentu analiz DM TMS Brokers, w obliczu niepewności i podwyższonej awersji do ryzyka dolar stanowi walutę pierwszego wyboru, co powoduje kontynuację tendencji deprecjacji złotego.

Złoty traci siły. "Dziś ten trend jest kontynuowany"

Złoty traci siły. "Dziś ten trend jest kontynuowany"

Źródło:
PAP

Dostawcy wody przynajmniej raz w roku będą musieli informować odbiorców o jej cenie w porównaniu z ceną wody butelkowanej - wynika z nowelizacji ustawy o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę. Odbiorcy faktur lub aplikacji będą informowani też między innymi o rocznym zużyciu wody i jej jakości.

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Nowe obowiązki dla dostawców wody. Jest projekt

Źródło:
PAP

OpenAI, która stworzyła ChatGPT, zebrała od inwestorów 6,6 miliarda dolarów - podał Reuters. Agencja wskazała, że może to podnieść wycenę firmy na 157 miliardów dolarów i ugruntować jej pozycję jako jednej z najbardziej wartościowych na świecie.

Firma OpenAI zdobyła finansowanie w wysokości 6,6 miliarda dolarów

Firma OpenAI zdobyła finansowanie w wysokości 6,6 miliarda dolarów

Źródło:
Reuters

Wyższy udział kryteriów pozacenowych w ocenie ofert zakupu, premiowanie zakupu lokalnego, mechanizmy ograniczające opłacalność eksportu drewna nieprzetworzonego - to niektóre z nowych zasad sprzedaży drewna przez Lasy Państwowe na lata 2025 i 2026.

Nowe zasady sprzedaży drewna

Nowe zasady sprzedaży drewna

Źródło:
PAP

Alior Bank przez kilka godzin w czwartek zmagał się z awarią systemów. "Aktualnie aplikacja mobilna Alior Mobile i bankowość internetowa Alior Online działają prawidłowo" - poinformował bank.

Koniec awarii w Alior Banku

Koniec awarii w Alior Banku

Aktualizacja:
Źródło:
tvn24.pl

Komisja Europejska zaskarżyła w czwartek Polskę, Hiszpanię, Portugalię i Cypr do Trybunału Sprawiedliwości UE w związku z niewdrożeniem drugiego filaru globalnej reformy podatkowej. Chodzi o wprowadzenie minimalnego podatku dochodowego na poziomie 15 proc.

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE 

Komisja Europejska zaskarżyła Polskę do TSUE 

Źródło:
PAP

W przypadku wątpliwości co do pełnoletności osoby, która chce kupić alkohol, sprzedawca będzie miał obowiązek zażądania dokumentu potwierdzającego wiek kupującego - zapowiedziała w czwartek minister zdrowia Izabela Leszczyna.

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Zmiany w zasadach sprzedaży alkoholu. Minister zapowiada nowe przepisy

Źródło:
PAP

Prezes spółki Orlen Trading Switzerland Samer Awad brał udział w nielegalnym obrocie ropą naftową pochodzącą z objętego sankcjami Iranu. Menedżer wybrany przez ekipę Daniela Obajtka wielokrotnie kontaktował się z osobami uznanymi przez amerykański Departament Sprawiedliwości za wspierające międzynarodowy terroryzm - podał Onet, powołując się na dowody zdobyte razem ze szwajcarską redakcją SRF.

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Onet: szef spółki Orlenu utrzymywał kontakty z ludźmi wspierającymi terroryzm

Źródło:
onet.pl

Prezes NBP, Adam Glapiński będzie dostawał jeszcze większe comiesięczne premie. To efekt uchwały przyjętej przez zarząd banku centralnego. Jak wynika z szacunków, wynagrodzenie szefa NBP może wzrosnąć w ciągu roku o 191 tys. zł. Podwyżka wynagrodzenia dzieje się w momencie, gdy ruszyły prace komisji, która ma doprowadzić Glapińskiego przed Trybunał Stanu.

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Ogromne podwyżki w NBP. Prezes Glapiński dostanie wyższe premie

Źródło:
PAP

Studentów jest coraz mniej. Jedną z przyczyn są rosnące koszty, w tym wynajem mieszkania. Rozwiązaniem problemu mogłyby być tanie akademiki, ale liczba miejsc dostępnych dla studentów także spada. Minister nauki i szkolnictwa wyższego zapowiada jednak, że na realizację wciąż ma szansę program "Akademiki za złotówkę". - To jest kwestia refundacji kosztów uczelniom i kwestia naliczenia subwencji. Wszystko jest realne, tylko wszystko kosztuje - stwierdził.

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Już tylko trochę ponad połowa maturzystów chce studiować. Przyczyna? Rosnące koszty

Źródło:
tvn24.pl

Rząd chce powołać instytut badawczy, który zajmie się rozwojem sztucznej inteligencji w Polsce - zapowiedział w czwartek wicepremier Krzysztof Gawkowski. Polityk poinformował, że instytut miałby rozpocząć swoje działania wraz z początkiem nowego roku. W jego tworzeniu kluczowy udział wziąć ma profesor Piotr Sankowski.

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Zwrot w sprawie prac nad sztuczną inteligencją. Rząd powoła nowy instytut

Źródło:
PAP

Niemcy zamierzają mocno obciąć zasiłek obywatelski dla niektórych jego beneficjentów. Tamtejszy resort pracy i spraw socjalnych zatwierdził w środę projekt zaostrzający przepisy dotyczące świadczenia. Bezrobotny, który nie zgodzi się na podjęcie pracy, będzie przez trzy miesiące otrzymywał zapomogę zmniejszoną o 30 procent.

Koniec z pobłażliwością dla "zawodowych bezrobotnych". Mocne cięcia

Koniec z pobłażliwością dla "zawodowych bezrobotnych". Mocne cięcia

Źródło:
PAP

Toyota przesuwa datę rozpoczęcia produkcji pojazdów elektrycznych w USA, ponieważ globalny popyt na tego typu samochody nie przestaje spadać - poinformował portal stacji BBC.

Toyota opóźnia plany dotyczące samochodów elektrycznych w USA

Toyota opóźnia plany dotyczące samochodów elektrycznych w USA

Źródło:
BBC

Spośród około 600 statków transportujących rosyjską ropę, prawie połowa to tak zwana flota cieni. Kreml eksportuje surowiec głównie przez Bałtyk - wynika z raportu fińskiego nadawcy Yle.

Raport: Rosja eksportuje ropę głównie przez Bałtyk, a połowa statków to "tankowce cienie"

Raport: Rosja eksportuje ropę głównie przez Bałtyk, a połowa statków to "tankowce cienie"

Źródło:
PAP

Koniec węgla w Wielkiej Brytanii. Ostatnia elektrownia została zamknięta po 142 latach. Dokonano tam historycznego kroku w kierunku zrównoważonej przyszłości. A co z nami? W Unii Europejskiej już tylko Polska nie ma wyznaczonej daty odejścia od tego paliwa kopalnego. Materiał Ewy Wagner z programu "Polska i Świat" w TVN24.

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Ostatnia elektrownia węglowa w Wielkiej Brytanii została zamknięta

Źródło:
TVN24

W ciągu ostatnich dekad polska gospodarka silnie rosła i stała się piątą co do wielkości w Unii Europejskiej - wskazano na portalu hiszpańskiego dziennika gospodarczego "El Economista".

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Media: Polska wyprzedza kolejne gospodarki w Europie

Źródło:
PAP

Choć wcześniej w Norwegii planowano odejście od tradycyjnego pieniądza, to jednak nowe prawo utrzymuje powszechną możliwość płatności gotówką. Rząd uzasadnia to przyzwyczajeniami osób starszych oraz względami bezpieczeństwa.

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Norwegia nie rozstanie się z gotówką z powodu seniorów i ze względów bezpieczeństwa     

Źródło:
PAP

- Jestem ostatnią osobą, a ministerstwo jest ostatnią instytucją w Polsce, która przeszkadzałaby w rozwoju sztucznej inteligencji. Wiemy, że to jest przyszłość, to jest poza dyskusją - powiedział w programie "Fakty po Faktach" na antenie TVN24 minister nauki i szkolnictwa wyższego Dariusz Wieczorek, odnosząc się do zamieszania w IDEAS NCBR. - Tych ośrodków zajmujących się SI w Polsce mamy ponad 30, to są instytuty, uczelnie wyższe, trzeba to skoordynować. Tutaj jest faktycznie miejsce dla tych wybitnych fachowców - przekonywał minister.

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Minister Wieczorek o napięciach wokół rządowej agencji: jest miejsce dla wybitnych fachowców

Źródło:
TVN24

Komisja Odpowiedzialności Konstytucyjnej (ODK) przesłuchała w środę pierwszych świadków - pracowników Banku Gospodarstwa Krajowego - w ramach procedury ze wstępnego wniosku o Trybunał Stanu dla prezesa Narodowego Banku Polskiego. Pytania dotyczyły skupu obligacji przez NBP - poinformował członek komisji Tomasz Trela z Lewicy. Kolejne posiedzenie komisji za dwa tygodnie.

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Ruszyły przesłuchania w sprawie Trybunału Stanu dla Glapińskiego

Źródło:
PAP

Wygląd produktów alkoholowych nie powinien nawiązywać do innych towarów, zwłaszcza tych przeznaczonych dla dzieci - przekazał minister rolnictwa Czesław Siekierski, dodając, że jego resort opracował projekt nowych przepisów regulujących tę kwestię. Chodzi o sprawę tak zwanych alkotubek, czyli saszetek z alkoholem, które trafiły ostatnio do sprzedaży.

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Zmiana w sprawie produktów alkoholowych. Będą nowe zasady oznakowania

Źródło:
PAP

Gdy w ubiegłym tygodniu wprowadzona w Zimbabwe zaledwie pół roku wcześniej nowa waluta Zimbabwe Gold (ZiG) straciła na wartości, a rząd zdewaluował ją o 43 procent, sklepy w obliczu paniki zakupowej wprowadziły limity sprzedaży, kierując się zasadą "jedna rzecz na osobę".

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Fatalny kurs nowej waluty prowadzi do ostrych cięć. "Jedna rzecz na osobę"

Źródło:
PAP

Choć Rada Polityki Pieniężnej nie zmieniła wysokości stóp procentowych, to spada oprocentowanie kredytów hipotecznych - wskazuje główny analityk Expander Advisors Jarosław Sadowski. Dodaje, że "banki obniżają oprocentowanie, ponieważ powoli zbliżamy się do momentu obniżek stóp".

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

"Spada oprocentowanie kredytów hipotecznych"

Źródło:
tvn24.pl

Rada Polityki Pieniężnej utrzymała stopy procentowe NBP na niezmienionym poziomie - podał w komunikacie bank centralny. RPP ostatni raz obniżyła stopy procentowe w październiku 2023 roku. 

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Jest decyzja w sprawie stóp procentowych

Źródło:
tvn24.pl, PAP

Platforma społecznościowa X, znana dawniej jako Twitter, jest warta o prawie 80 procent mniej niż dwa lata temu - wynika z wyliczeń giganta inwestycyjnego Fidelity. Zdaniem analityków za ponad 30-miliardowy spadek wartości odpowiada głównie spadek zainteresowania ze strony reklamodawców.

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Kłopoty Elona Muska. Wartość portalu X drastycznie spadła

Źródło:
CNN