Budżet na plusie. W ciągu miesiąca ubyło jednak ponad miliard złotych

Z kraju

Nieoficjalnie: trzy miliardy złotych nadwyżki budżetowej po wrześniuTVN24 BiS
wideo 2/3

Po październiku 2017 roku budżet miał nadwyżkę w wysokości 2,7 miliarda złotych, wobec nadwyżki w wysokości 3,8 miliarda złotych po wrześniu tego roku - poinformowało we wtorek Ministerstwo Finansów w komunikacie a temat szacunkowych danych o budżecie.

Zgodnie z komunikatem Ministerstwa Finansów, po październiku dochody budżetu wyniosły 295 mld zł, to jest 90,7 procent zaplanowanych w tym roku, a wydatki sięgnęły 292,4 mld zł, tj. 76 procent planu. Budżet osiągnął nadwyżkę w wysokości 2,7 mld zł.

Jeśli chodzi o finanse publiczne, obejmujące nie tylko budżet ale też finanse samorządów i instytucji publicznych, to deficyt wyniósł około 7 mld zł.

"Według danych dotyczących wyniku budżetu państwa w okresie styczeń-październik oraz bardzo wstępnych informacji na temat wykonania dochodów i wydatków przez inne jednostki, istotne dla całego sektora finansów publicznych, deficyt sektora finansów publicznych (według metodyki ESA'2010) na koniec października szacowany jest na poziomie ok. 7 mld zł. Wzrost nierównowagi finansów publicznych (przyrost deficytu) w październiku bieżącego roku nastąpił zgodnie z oczekiwaniami oraz tendencjami z lat poprzednich" - napisano w komunikacje resortu finansów.

Odchylenie od harmonogramu

Harmonogram dochodów i wydatków budżetu państwa na 2017 r. przewidywał deficyt w wysokości 39 mld 557,1 mln zł po październiku i deficyt w wysokości 46 mld 487,2 mln zł po listopadzie. Ustawa budżetowa na ten rok dopuszcza deficyt w wysokości 59 mld 345 mln zł, ale zgodnie z zapowiedziami resortu finansów na koniec 2017 r. deficyt budżetu wyniesie ok. 30 mld zł.

Szacunkowe dane o wykonaniu budżetu państwa w 2017 rokutvn24bis

Zdaniem ekonomistów mBanku, nadwyżka budżetu to efekt w 60 procentach wyższych dochodów, zwłaszcza z podatku VAT, zaś w 40 procentach - mniejszych wydatków, między innymi niskich inwestycji i niższych kosztów obsługi długu.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Tagi:
Raporty: