Będzie można otrzymać zwrot nadpłaconych składek w ZUS. Rozwiązanie dotyczy 800 tysięcy osób

Autor:
kris
Źródło:
PAP
Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUS
Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUStvn24
wideo 2/4
tvn24Pakiet antykryzysowy. Łukasz Bernatowicz o uldze w składkach na ZUS

Od 20 września będzie można otrzymać zwrot nadpłaconych w czasie pandemii składek na Fundusz Ubezpieczeń Społecznych. Płatnicy będą również uprawnieni do zaliczenia nadpłaty na poczet przyszłych zobowiązań - poinformowała prezes ZUS profesor Gertruda Uścińska. Dodała, że kwota wypłat wyniesie około 600 milionów złotych.

- To jest przykład naszego odpowiedzialnego działania, gdyż to całkowicie nasz projekt – przekazała prof. Uścińska. Podkreśliła, że rozwiązanie dotyczy 800 tys. osób.

Prezes ZUS wyjaśniła, że powstanie tych nadwyżek to efekt przede wszystkim tego, że podczas pandemii prawo różnie regulowało, jak zwalniać płatników z obowiązku uiszczania składek.

Wsparcie "na ponad 25 miliardów złotych"

ZUS był jedną z głównych publicznych instytucji odpowiedzialnych za przygotowanie założeń do tzw. tarczy antykryzysowej, a potem jej realizację.

- Łącznie zrealizowaliśmy ponad 6,5 miliona wniosków i udzieliliśmy wsparcia w różnych formach na ponad 25 miliardów złotych - wskazała prof. Uścińska.

Jej zdaniem kluczowe z punktu widzenia bezpieczeństwa gospodarki było właśnie trzymiesięczne zwolnienie z opłacania składek na ubezpieczenia społeczne. Objęło ono prawie 2 mln płatników i pochłonęło 12,5 mld zł.

Prezes ZUS Gertruda UścińskaTVN24

Działania związane z pakietem antykryzysowym

Prezes ZUS zaznaczyła jednocześnie, że wypłata świadczeń w ramach tarczy nie wpłynęła negatywnie na kondycję finansową Funduszu Ubezpieczeń Społecznych. Według niej jest ona obecnie bezpieczna i stabilna.

- Za okres zwolnień z obowiązku wypłacania składek otrzymujemy pieniądze z funduszu przeciwdziałania skutkom COVID-19, którym zarządza Bank Gospodarstwa Krajowego. To dokładnie rekompensuje nam te składki, których nie pobraliśmy z tytułu zwolnienia. Podobnie dzieje się w związku z wypłatą innych świadczeń w ramach tarczy - zapewniła.

Prezes ZUS podkreśliła, że działania związane z tarczą antykryzysową nadal trwają. Przypomniała, że obecnie rozważane są założenia piątej wersji tarczy, która objęłaby przede wszystkim branżę turystyczną i kulturalno-rozrywkową. W projekcie przewidziana jest m.in. wypłata dwóch rodzajów świadczenia postojowego, w tym dla przewodników turystycznych i górskich oraz zwolnienie ze składek na ubezpieczenie społeczne dla pracodawców z obu branż.

- Czekamy na uchwalenie tej ustawy, a kiedy to nastąpi, wtedy ZUS będzie ją bezzwłocznie realizował. Koszt tego przedsięwzięcia to około 550 milionów złotych, w tym 400 milionów złotych z tytułu zwolnienia ze składek - wskazała prezes ZUS.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE >>>

Autor:kris

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości