Za paliwo znów zapłacisz mniej. Sprawdź, o ile

Z kraju

shutterstock.comNa stacjach paliw obserwujemy delikatne spadki

Na stacjach paliw obserwujemy delikatne spadki. Średnio cena benzyny w tym tygodniu spadła o grosz na litrze, a olej napędowy o 3 groszy na litrze. Tymczasem drożeje autogaz, średnio o 7 groszy na litrze - podało BM Reflex.

Za litr benzyny bezołowiowej 95 płacimy średnio 4,62 zł, benzyny bezołowiowej 98 - 4,87 zł, oleju napędowego - 4,68 zł/l, autogazu - 1,92 zł/l.

Gdzie najtaniej?

W zależności od stacji ceny rosły od kilku do nawet 20 groszy na litrze, a na pojedynczych stacjach notowaliśmy symboliczne korekty w dół. Największy spadek cen wystąpił w województwie opolskim, gdzie średnio benzyny potaniały o 4-5 groszy na litrze, a olej napędowy średnio o 4 groszy na litrze.

Natomiast mimo spadku krajowej średniej w niektórych województwach zaobserwowaliśmy delikatny wzrost cen, najbardziej w województwach dolnośląskim, małopolskim i śląskim. Tu średnio o grosz wzrosły ceny benzyny bezołowiowej 98.

- Przed nami natomiast sezonowa zmiana relacji cen benzyny i diesla. W hurcie benzyna jest już blisko 10 gr./l droższa od diesla - informuje Rafał Zywert z BM Reflex. Znacząco oddaliły się zatem szanse na benzynę poniżej 4 zł.

Co dalej?

W piątek rano ropa Brent kosztowała 54 dolarów za baryłkę.

- Spadek cen ropy wyhamował po posiedzeniu Fed. Fundamentalnie rynek ropy naftowej pozostaje słaby, a większej korekty wzrostowej możemy oczekiwać w razie dalszego osłabienia dolara. Zapasy ropy w USA zgodnie z danymi EIA/DoE wzrosły o 9,6 mln baryłek (bbl) do poziomu 458,5 mln bbl i pozostają najwyższe od prawie 90 lat. Do połowy roku oczekiwany jest więc dalszy wzrost zapasów i utrzymanie nadwyżki podaży w wielkości 1-1,5 mln bbl/d. Nad rynkiem wisi również ryzyko zwiększenie eksportu ropy przez Iran, w razie osiągnięcia porozumienia nuklearnego i zniesienia sankcji, a mowa jest tu o blisko 1 mln bbl/d - informuje Rafał Zywert.

Ceny paliw zaczęły mocno spadać na początku października ubiegłego roku, gdy ich średnia cena na stacjach wynosiła 5,30 zł (benzyna 95) i 5,20 zł (ON).

Autor: mb / Źródło: TVN24 BiS

Źródło zdjęcia głównego: shutterstock.com