Program Rodzina 500 plus kosztował już blisko 30 miliardów złotych

Z kraju

Ruszył program Rodzina 500 plus. Jak wypełnić wniosek? tvn24
wideo 2/5

Na program Rodzina 500 plus do końca czerwca tego roku wydano około 29,7 mld zł z budżetu - poinformowała Elżbieta Rafalska, szefowa Ministerstwa Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

Rafalska podkreśliła, że program jest sprawnie realizowany, a liczba dzieci, która z niego korzysta "stabilizuje się".

- Obecnie z programu korzysta ponad 3,98 mln dzieci. Obejmuje on prawie 58 proc. wszystkich dzieci do 18. roku życia - mówiła minister i dodała, że od początku roku na program Rodzina 500 plus wydano 12,1 mld złotych. Rząd zakłada, że w samym 2017 roku na program wydane będzie 24,5 mld zł. Rafalska przypomniała też, że rodziny, które chcą nadal otrzymywać świadczenie muszą ponownie złożyć wniosek i będą mogły to zrobić od 1 sierpnia. - Rodzinom, które złożą wniosek w sierpniu świadczenie zostanie wypłacone w październiku - podkreśliła Rafalska i dodała, że najważniejsze zasady programu Rodzina 500 plus pozostaje bez zmian. - Kryterium dochodowe jest tylko na pierwsze dziecko - przypomniała.

Wniosek od nowa

Wnioski o przyznanie świadczenia w ramach programu Rodzina 500 plus są ważne przez rok. Oznacza to, że rodzice, którzy otrzymują finansowe wsparcie na dzieci muszą odnowić wniosek, czyli jeszcze raz złożyć wymagane dokumenty, aby nadal otrzymywać pieniądze. Dokumenty o udzielenie świadczenia wychowawczego w postaci 500 zł na dziecko należy złożyć we właściwym do miejsca zamieszkania urzędzie gminy. Wniosek można też złożyć drogą internetową (m.in. poprzez system Emp@tia, profil zaufany ePUAP, portal usług elektronicznych ZUS oraz bankowość internetową), czy też wysłać listem poleconym. Osoby ubiegające się o wypłatę świadczenia w ramach Programu Rodzina 500 plus będą przedstawiać informacje o swoich dochodach za rok 2016.

500 plus

Beneficjentami 500 plus są rodzice oraz opiekunowie dzieci do 18. roku życia. Pomoc finansowa przysługuje wszystkim tym, którzy posiadają co najmniej dwoje dzieci. 500 zł co miesiąc wypłacane jest niezależnie od dochodu na drugie i każde kolejne dziecko. Z kolei rodziny, których dochód na osobę wynosi mniej niż 800 zł netto, mają prawo do uzyskania świadczenia nawet wtedy, kiedy mają tylko jedną pociechę.

Autor: msz / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Raporty: