Za dwa dni rusza Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze?

Z kraju

TVN 24Program Rodzina 500 plus. Na co rodzice wydadzą pieniądze?

Niemal dwie trzecie rodziców wyda pieniądze uzyskanie w ramach programu Rodzina 500 plus na dodatkowe zajęcia dla dzieci oraz wycieczki szkolne. A co trzeci da pociechom kieszonkowe. Tak przynajmniej zadeklarowali w badaniu przeprowadzonym przez ARC Rynek i Opinia.

Jak wynika z badania ARC Rynek i Opinia aż 59 proc. rodziców, którzy otrzymają świadczenie w ramach programu Rodzina 500 plus wyda pieniądze na dodatkowe zajęcia dla dzieci. O jeden procent mniej rodziców powiedziało, że gotówka posłuży im do sfinansowania wycieczek szkolnych. A 37 proc. rodziców uznało, że dzięki programowi będzie miało pieniądze na szeroko rozumianą kulturę, czyli np. bilety do teatru, czy kina oraz kupno książek.

Konsola, komputer, zabawki

Z badania wynika również, że niemal co trzeci rodzic (29 proc.) dzięki świadczeniu da dziecku kieszonkowe, a 23 proc. kupi za otrzymane pieniądze konsolę, komputer, bądź tablet dla swojej pociechy. Więcej niż co piąty rodzić (22 proc.) kupi za świadczenie sprzęt sportowy i zabawki (19 proc.). 19 proc. badanych rodziców uznało, że będzie otrzymywane pieniądze oszczędzać. Natomiast 8 proc. przyznało, że za świadczenie kupi sprzęt RTV lub polisę ubezpieczeniową (7 proc.).

Program

W piątek rusza program Rodzina 500 plus, dzięki któremu rodziny otrzymają świadczenie wychowawcze w wysokości 500 zł netto na drugie i kolejne dziecko, a jeśli spełnią kryterium dochodowe (800 zł na osobę w rodzinie lub 1200 zł w rodzinach z niepełnosprawnymi dziećmi) - również na pierwsze. Wnioski będzie można składać w formie papierowej lub online, np. za pośrednictwem bankowości elektronicznej lub przez internetową Platformę Usług Elektronicznych (PUE) ZUS. Na złożenie wniosku są trzy miesiące. Aby otrzymać świadczenie z wyrównaniem od 1 kwietnia, wniosek należy złożyć do 1 lipca włącznie. Po tym okresie będzie ono wypłacane od miesiąca złożenia wniosku.

A na co Wy wydacie dodatkowe pieniądze? Kontakt 24 zaprasza Was do dyskusji na temat planów związanych z wydaniem sumy, którą otrzymacie na swoje pociechy. Czekamy na Wasze komentarze. Dołączcie do gorącego tematu Kontaktu 24!

Jak dostać 500 zł na dziecko? Paweł Blajer odpowiadaTVN24 BiS

Autor: msz/ / Źródło: TVN24 BiS, PAP

Raporty: