W aptece nie muszą płacić za leki. W kieszeniach seniorów zostały miliony

Z kraju

Darmowe leki dla seniorów. Dziś wchodzi w życie ustawaTVN24 BiS
wideo 2/3

Ponad 370 milionów złotych zaoszczędziły starsze osoby dzięki programowi bezpłatnych leków dla seniorów po 75. roku życia – poinformował w czwartek minister zdrowia Konstanty Radziwiłł.

Podsumowując rok działania programu, szef MZ podał, że wydano w tym czasie 15 mln recept z kodem "S" blisko 2,2 mln pacjentów. W ciągu roku realizacji programu wydano 40 mln opakowań leków. - To nie jest symboliczna sprawa, to jest naprawdę potężna ulga. Setki milionów złotych zostały w kieszeniach pacjentów. Obliczamy, że to jest ponad 370 milionów złotych, które już pacjenci oszczędzili – powiedział minister.

Darmowe leki

Radziwiłł ocenił, że program to "zmiana fundamentalna" - "ona nie ma charakteru kosmetycznego, ona jest realizacją konstytucyjnej zasady, w której niektóre grupy obywateli musimy traktować w sposób szczególny". Radziwiłł ocenił, że lista bezpłatnych leków pozwala leczyć bezpłatnie ogromną część pacjentów. Podał, że na liście jest 1530 pozycji (113 substancji czynnych).

- To oznacza w praktyce, że przytłaczająca większość poważnych chorób, które są charakterystyczne dla wieku starszego, może być leczona tym zestawem leków – dodał.

Radziwiłł zaznaczył, że program się rozwija. W tym roku zostanie na niego przeznaczonych 564 mln zł, w roku następnym - 643,3 mln zł, a w kolejnych latach m abyć to ponad 1,2 mld zł. Szef MZ podkreślił, że lista bezpłatnych leków dla seniorów jest rozszerzana wraz z kolejnymi edycjami listy leków refundowanych. - Na tej liście na pierwszy rzut znalazły się głównie leki te droższe, przypisane do chorób, które zdarzają się u osób starszych, ale z każdą kolejną edycją rozszerzamy również na pozostałe leki - powiedział Radziwiłł. Na liście znajdują się leki dla chorych na cukrzycę (insuliny i analogi insulinowe); dla pacjentów ze zmianami neurologicznymi (leki na chorobę Parkinsona, depresję i otępienie) oraz leki stosowane w powszechnych chorobach, takich jak np. choroba niedokrwienna serca, nadciśnienie tętnicze, jaskra, choroba zakrzepowo-zatorowa, astma, przewlekła obturacyjna choroba płuc.

Autor: ps/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock