TVN24 Biznes | Z kraju

Oszuści podszywają się pod pracowników MSZ. Resort spraw zagranicznych ostrzega

TVN24 Biznes | Z kraju

Autor:
kris/ams
Źródło:
PAP
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców
Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępcówTVN24
wideo 2/5
TVN24Piotr Konieczny o ofensywie cyberprzestępców

Ministerstwo Spraw Zagranicznych ostrzega przed oszustami, którzy podczas rozmów telefonicznych podszywają się pod pracowników resortu lub pracowników polskich placówek zagranicznych. W trakcie rozmowy przestępcy próbują zmuszać do określonych czynności - na przykład do przelewu pieniędzy.

"W ostatnim czasie Ministerstwo Spraw Zagranicznych otrzymuje sygnały o telefonicznym podszywaniu się oszustów pod pracowników MSZ RP lub placówek zagranicznych RP w celu zmuszenia do wykonania określonych czynności, w szczególności dokonania przelewu środków pieniężnych" - poinformowało w piętek Biuro Rzecznika Prasowego MSZ na stronie rządowej.

Oszuści podszywają się pod pracowników MSZ

Wyjaśniono, że w trakcie rozmowy telefonicznej oszuści informują rozmówcę o niedopełnieniu przez niego określonych procedur, jak również o podaniu niepełnych lub nieprawdziwych danych w wypełnianych formularzach, co ma rzekomo pociągać za sobą skutki prawne.

Według ministerstwa, oszuści stosują tzw. spoofing, który polega na podszywaniu się pod dowolny numer telefonu – w tym przypadku numery MSZ.

"Jest to działanie całkowicie niezależne od MSZ oraz nie oznacza, że przełamane zostały jakiekolwiek zabezpieczenia teleinformatyczne Ministerstwa" - podkreślono. Jak zapewniono, "nawiązywanie połączeń z Centralą MSZ (+48 22 523 90 00) oraz z Infolinią MSZ dla Obywatela (+48 22 250 01 16) w celu uzyskiwania informacji jest w dalszym ciągu bezpieczne".

Oszustwo na pracownika MSZ - na czym polega?

W komunikacie poinformowano, że oszuści mogą żądać podania danych osobowych, jak również nakłaniać do realizacji przekazów pieniężnych na określoną kwotę za pośrednictwem międzynarodowej firmy świadczącej usługi finansowe w celu uniknięcia przez rozmówcę dotkliwych konsekwencji prawnych.

"Pracownicy Ministerstwa Spraw Zagranicznych nie kontaktują się w takim trybie z obywatelami Polski, ani z cudzoziemcami przebywającymi w Polsce. W szczególności nie żądają podania przez telefon szczegółowych danych osobowych oraz nie wymagają przekazywania jakichkolwiek środków pieniężnych" - podkreślono.

Ministerstwo apeluje, aby w tego rodzaju przypadkach absolutnie nie podejmować działań żądanych przez osobę podającą się za pracownika MSZ, w szczególności nie podawać swoich danych osobowych oraz nie dokonywać żadnych przekazów pieniężnych.

"Każdy przypadek oszustwa należy zgłosić do najbliższej jednostki Policji oraz poinformować mailowo Ministerstwo Spraw Zagranicznych na adres rzecznik@msz.gov.pl" - czytamy. Poinformowano także, że MSZ zgłasza wszystkie próby oszustwa do właściwych organów ścigania.

OGLĄDAJ TVN24 W INTERNECIE W TVN24 GO >>>

Oszustwa internetowe

Z danych Komendy Głównej Policji wynika, że w od początku stycznia do końca czerwca 2021 roku co najmniej 1176 starszych osób straciło oszczędności życia w związku z oszustwami popełnionymi metodami "na legendę", czyli między innymi "na policjanta".

Straty wyniosły 63 557 479 zł. Dzięki czujności swojej, osób bliskich bądź np. pracowników banku, w ponad 900 przypadkach nie doszło do przekazania gotówki.

Autor:kris/ams

Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock

Pozostałe wiadomości