Zmiany w nazwach miejscowości. Jest projekt rozporządzenia

Z kraju

Najbardziej zatłoczone polskie miastaTVN Turbo
wideo 2/2

Od nowego roku zmienią się nazwy i określenia 21 miejscowości w Polsce. Tak wynika z projektu rozporządzenia przygotowanego przez ministra spraw wewnętrznych i administracji. Ponadto trzy nazwy miejscowości znikną z mapy.

"Ujęte zmiany są realizacją wniosków rad gmin przekazanych za pośrednictwem wojewodów do ministra właściwego do spraw administracji publicznej" - czytamy w uzasadnieniu do projektu.

Ministerstwo podało, że wszystkie uwzględnione korekty dotyczą dwudziestu powiatów znajdujących się w dziesięciu województwach. Łącznie mieszka na tym terenie blisko 160,5 tysiąca mieszkańców. "W niektórych przypadkach zmian nazw miejscowości zaistnieje konieczność wymiany dokumentów przez mieszkańców i przedsiębiorców miejscowości objętych projektowanymi zmianami" - czytamy w ocenie skutków regulacji.

Resort wskazał, że wszystkie zmiany zostały poprzedzone konsultacjami społecznymi z mieszkańcami.

Jakie zmiany?

Korekty dotyczą ustalenia nazw czterech miejscowości: Wrociszów Dolny-Kolonia (województwo dolnośląskie), Dęby Wolskie-Kolonia (województwo łódzkie), Przydatki Dmienińskie (województwo łódzkie), także Łaniewo-Leśnictwo (osada leśna w województwie warmińsko-mazurskim).

Ponadto w projekcie ujęto zmiany nazw i określeń rodzajów 21 miejscowości. Między innymi wieś Teodorów Wielki w powiecie radomszczańskim (województwo łódzkie) zmieni nazwę na Teodorów Duży. Jeziorki w powiecie brodnickim (województwo kujawsko-pomorskie) przyjmą nazwę Jeziórki, a Grądy-Łazy w powiecie pajęczańskim (województwo łódzkie) – nazwę Grądy.

Zniesione zostaną nazwy trzech miejscowości: Gołaszów, przysiółek wsi Rudawa w powiecie wołowskim (województwo dolnośląskie), Łaniewo i Zwierzyniec - osady leśne - w powiecie lidzbarskim (województwo warmińsko-mazurskie). Zazwyczaj przyczyną tego typu decyzji jest albo archaiczna nazwa, albo fakt, że przysiółki lub stare części wsi zostały wchłonięte przez inną miejscowość.

Dodatkowo postulowane korekty dotyczą 183 obiektów fizjograficznych, między innymi jezior, wzgórz, łąk i nieużytków.

LISTA ZMIENIANYCH NAZW MIEJSCOWOŚCI I OBIEKTÓW FIZJOGRAFICZNYCH

Zmiany przewidziane w projekcie rozporządzenia Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji w sprawie ustalenia, zmiany i zniesienia urzędowych nazw niektórych miejscowości oraz obiektów fizjograficznych mają wejść w życie 1 stycznia 2020 roku.

Nowe miasta

W lipcu br. informowaliśmy, że od początku 2020 roku na mapie Polski przybędą cztery nowe miasta: Piątek, Lututów, Czerwińsk nad Wisłą i Klimontów.

To efekt rozporządzenia MSWiA, które kilka miesięcy temu zostało podpisane przez premiera Mateusza Morawieckiego.

Autor: mb / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock