Zaprojektuj nowy paszport. Każdy Polak może wziąć udział w głosowaniu

TVN24 Biznes

"Visa Restrictions Index 2016". Najpotężniejsze paszporty świata

Order Odrodzenia Polski czy Orzełek Legionowy - to tylko niektóre z motywów, jakie możemy wybrać w specjalnym konkursie zorganizowanym przez Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Najpopularniejsze symbole staną się elementami paszportów upamiętniających 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego.

Nowy wzór paszportu z szatą graficzną upamiętniającą 100-lecie Niepodległości Państwa Polskiego ma pojawić się 1 stycznia 2018 roku. Jak wskazuje resort spraw wewnętrznych i administracji, pierwszy raz w historii każdy Polak będzie mógł zdecydować, który motyw graficzny znajdzie się w książeczce paszportowej.

Głosowanie raz dziennie

Aby oddać głos w kampanii społecznej, wystarczy wejść na stronę www.zaprojektujpaszport.gov.pl i wybrać sześć spośród trzynastu zaproponowanych motywów. Wybrali je historycy, graficy i osoby, które na co dzień mają do czynienia z weryfikacją autentyczności dokumentów.

Do wyboru są między innymi podobizny generała Józefa Hallera, prezydenta Gabriela Narutowicza, znak Orderu Odrodzenia Polski czy Orzełka Legionowego. To właśnie na ten ostatni symbol oddano dotychczas najwięcej głosów.

Zainteresowani mogą oddawać głosy raz dziennie. Najpopularniejszych sześć motywów znajdzie się na stronach wizowych dokumentu paszportowego.

Jak wskazuje resort spraw wewnętrznych i administracji, "Polski paszport 2018" będzie nie tylko upamiętnieniem odzyskania przez Polskę niepodległości, ale będzie też dokumentem zaawansowanym technologicznie i trudnym do podrobienia.

Szacuje się, że w przyszłym roku skończy się ważność paszportu około 1,3 mln Polaków. Pozostałe osoby nie będą miały obowiązku wymiany starych paszportów na nowe. Wszystkie paszporty w dotychczasowej formie graficznej pozostają ważne do wskazanego w dokumencie terminu - czytamy w komunikacie resortu.

Jednocześnie przypomniano, że wniosek o paszport można złożyć w dowolnym urzędzie wojewódzkim na terenie kraju.

Autor: mb/ms / Źródło: tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock