MSP nie chce zmieniać zarządów w energetyce. Ale oczekuje udziału w projektach górniczych

Z kraju


Minister Skarbu Państwa nie zakłada zmian w zarządach spółek energetycznych, ale oczekuje od nich zaangażowania w projekty dotyczące górnictwa i Nowej Kompanii Węglowej - poinformował minister skarbu Andrzej Czerwiński.

- Jestem nastawiony na wykonanie projektu, a ten projekt to przede wszystkim stworzenie Nowej Kompanii Węglowej, racjonalizacja kosztów w Jastrzębskiej Spółce Węglowej, zapoczątkowanie programu dla górnictwa, wprowadzenie nowych technologii, które mogą nam zwiększyć rynek węgla, a także projekt specjalny, który nie jest kluczowy, czyli kopalnia Brzeszcze. W takim projekcie są brane pod uwagę zarówno podmioty, finanse, jak i osoby, które będą tym projektem kierować - powiedział PAP Czerwiński.

Działania nakierowane na zmianę?

Na pytanie, czy prawdziwe są pojawiające się ostatnio w mediach nieoficjalne informacje, jakoby resort skarbu planował zmiany w zarządach spółek energetycznych w związku z ich niechęcią do zaangażowania się w górnictwo, minister Czerwiński odpowiedział: "Jeśli pytanie jest o personalia, to ja muszę dopuszczać sytuację, że ktoś uzna, że to jest dla niego za ciężkie, zdrowotnie czy psychicznie i może nie podjąć zadania. Ale nie ma z naszej strony działań nakierowanych na zmianę. Jesteśmy nakierowani na wykonanie trudnego, skomplikowanego, ale dobrze przygotowanego zadania, które zakończy się sukcesem".

- Od początku roku były prowadzone rozmowy i plan przewidywał powiązania energetyki z górnictwem na zasadach rynkowych. Koncerny paliwowo-energetyczne na całym świecie tak funkcjonują, zakładaliśmy, że zarządy spółek energetycznych są profesjonalnie przygotowane do kontroli kosztów. To jest założenie wstępne, jak to się skończy, to pokażą najbliższe dwa tygodnie - dodał.

Nowa Kompania Węglowa

Minister Czerwiński podtrzymuje, że do końca sierpnia powstanie Nowa Kompania Węglowa, chociaż nie wyklucza kilkudniowego poślizgu, gdyby pojawiła się jeszcze konieczność doprecyzowania ustaleń.

- Prace biegną wartko, nie zanosi się na radykalne odstępstwo od planowanych terminów. Jakość decyzji jest decydująca, więc przy udziale stron można by o parę dni termin wydłużyć. Ale prace trwają, strony są zaangażowane, emocji też nie brakuje, ale czuwa nad wszystkim rozsądek i dlatego finał sprawy będzie dobry. Nie mówię, że dojdzie do opóźnienia, ale teoretycznie, jeśli trzeba będzie coś spisać, dopracować w szczegółach, to liczy się nie tylko termin umowy, ale i jej jakość - powiedział.

Zgodnie z wcześniejszymi zapowiedziami, Nowa Kompania Węglowa, która ma być utworzona na bazie 11 kopalń znajdujących się w strukturach Kompanii Węglowej i 4 innych zakładów spółki powstanie do końca sierpnia.

Skąd pieniądze?

Prace nad pozyskaniem środków dla Nowej Kompanii Węglowej biegną dwutorowo. Z jednej strony trwa poszukiwanie chętnych do zainwestowania w fundusz zarządzany przez PIR (Fundusz Inwestycji Polskich Przedsiębiorstw), który ma część kapitału przeznaczyć na inwestycje w polskie górnictwo, z drugiej - trwa poszukiwanie inwestorów zainteresowanych inwestycją bezpośrednią w Nową Kompanię Węglową. MSP rozmawia bezpośrednio z inwestorami branżowymi i finansowymi.

W 2014 r. Kompania Węglowa wygenerowała ponad 2,4 mld zł straty gotówkowej. W maju tego roku sfinalizowała sprzedaż Węglokoksowi Kraj kopalń Bobrek i Piekary, a także przekazała do Spółki Restrukturyzacji Kopalń kopalnię Centrum (wcześniej też Brzeszcze i Makoszowy). Zakłady te przynosiły KW ok. 50-60 proc. strat. 15 maja władze SRK i Tauronu podpisały też list intencyjny ws. ew. nabycia kopalni Brzeszcze.

Obecnie w skład KW wchodzi 11 kopalń oraz 5 tzw. specjalistycznych jednostek organizacyjnych, jak Zakład Remontowo-Produkcyjny. Zatrudnienie wynosi obecnie 35,6 tys. osób, zdolności produkcyjne – 27,4 mln ton na rok.

Autor: /gry / Źródło: PAP