Do Polski trafiają śmieci nawet z Nigerii i Australii. Alarmujący wzrost ilości sprowadzanych odpadów

Z kraju

Ziaja o czarnej serii pożarów śmieciTVN24 BiS
wideo 2/2

Ponad dwukrotnie w ciągu ostatnich trzech lat wzrosła ilość odpadów przywiezionych do Polski z zagranicy. Najwięcej śmieci trafiło do naszego kraju z Niemiec, Szwecji i Wielkiej Brytanii, choć na liście są także Nigeria czy Australia - wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Środowiska na pytanie posła Platformy Obywatelskiej.

Krzysztof Brejza z PO zapytał, jaka była ilość odpadów przywiezionych do Polski w latach 2015-2017 oraz z jakich państw pochodziły przywiezione odpady.

Odpowiedzi w tej sprawie udzielił resort środowiska, o czym parlamentarzysta poinformował na Twitterze.

Ilość odpadów rośnie

Jak wynika z pisma, faktyczny przywóz odpadów do Polski w 2017 roku wyniósł 377,7 tys. ton.

Najwięcej, bo 38,6 procent całości stanowiły śmieci przywiezione z Niemiec. Ponadto sporo odpadów trafiło do naszego kraju ze Szwecji - 15,8 procent i Wielkiej Brytanii - 15 procent. Na liście pojawiają się również Włochy - 6,6 procent oraz Austria - 6,1 procent.

Oznacza to, że w ubiegłym roku do Polski trafiło ponad dwukrotnie więcej odpadów niż w 2015 roku. Dla porównania wówczas było to 154 tys. ton, w 2016 roku zanotowaliśmy wzrost do 256 tys. ton.

We wszystkich latach zdecydowanie największy udział w faktycznym przywozie odpadów do Polski miały Niemcy.

Jak wynika z odpowiedzi udzielonej przez Ministerstwo Środowiska, faktyczna realizacja zezwoleń na przywóz odpadów do Polski dotyczyła głównie przywozu z krajów Unii Europejskiej. W latach 2016-2017 wskaźnik wyniósł 95 procent, a w 2015 roku - 92 procent.

"Reszta dotyczyła przywozu śmieci spoza Unii Europejskiej - głównie z Nigerii, Australii i Szwajcarii" - wskazał resort.

Pożary wysypisk śmieci

Wraz z rosnącą liczbą odpadów w Polsce, wzrosła także liczba pożarów wysypisk śmieci. Tylko od początku roku ich liczba wyniosła około 80.

Według służb wiele wskazuje na to, że niektóre pożary nie były przypadkowe - chodziło o nielegalne pozbycie się odpadów.

"Z dymem poszły w tym roku opony, chemikalia, plastiki, farby i masa innych materiałów. Zatruły powietrze, ale trafiły też do gleby, powodując nieodwracalne szkody dla środowiska i zdrowia ludzi. Pożary budzą podejrzenie, że nie jest to przypadek, lecz tani sposób na pozbycie się hałd śmieci" - podkreślono w czerwcowej analizie przygotowanej przez BIG InfoMonitor oraz Bisnode.

Jak wynika z danych, co dziewiąta firma z tej branży ma problem z terminową płatnością faktur, a blisko 60 procent jest w słabej bądź złej kondycji finansowej.

- Nie mamy warunków ekonomicznych do zagospodarowania śmieci - wskazywał na początku czerwca w programie "Bilans" w TVN24 BiS Jerzy Ziaja z Ogólnopolskiej Izby Gospodarczej Recyklingu. Zdaniem Dariusza Szweda z Zielonego Instytutu, "w ciągu ostatnich lat zostaliśmy Chinami Europy".

Nowelizacja przepisów

To już wkrótce ma się jednak zmienić, a pomóc może w tym tak zwany pakiet odpadowy autorstwa Ministerstwa Środowiska, na który składają się nowelizacje dwóch ustaw: ustawy o odpadach oraz ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska.

Na początku lipca posłowie przyjęli propozycje resortu w tej sprawie.

Główną zmianą, jaką wprowadzi nowela ustawy o odpadach, jest kaucja, gwarancja finansowa, którą płacić będą firmy zajmujące się gospodarką odpadową. Mechanizm ten ma zabezpieczyć samorządy przed porzucaniem odpadów. Jeśli do tego dojdzie, gminy będą miały środki na unieszkodliwienie, zagospodarowanie takich śmieci. Nowela wprowadza ponadto: obowiązkowy monitoring na wysypiskach; na wysypiskach nie będzie można składować śmieci dłużej niż rok (obecnie jest to do trzech lat); firmy, ubiegając się o pozwolenie na prowadzenie działalności związanej ze zbieraniem odpadów, będą musiały wykazać, że są one właścicielami gruntu, są ich użytkownikiem wieczystym, mają potwierdzoną notarialnie umowę dzierżawy. Nowelizacja ustawy o odpadach reguluje też kwestie związane z międzynarodowym transportem odpadów. Po zmianie przepisów do Polski nie będzie można wwieźć odpadów komunalnych bądź odpadów przeznaczonych do unieszkodliwienia. Druga ustawa pakietu odpadowego, czyli nowela ustawy o Inspekcji Ochrony Środowiska znacznie wzmocni kompetencje i uprawniania tej służby. Zgodnie z nowymi przepisami inspektorzy będą ścigać przestępstwa przeciwko środowisku. Będą oni mogli też wnosić akty oskarżenia. Inspektorzy - po zmianie przepisów - będą mogli też prowadzić kontrole o każdej porze dnia i nocy; będą mogli prowadzić niezapowiedziane kontrole składowisk czy firm odpadowych; w swojej pracy będą mogli korzystać z dronów, ustalać tożsamość, współpracować z policją i innymi służbami.

Obie nowele teraz trafią pod obrady Senatu.

Autor: mb//dap / Źródło: tvn24bis.pl, PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24