Bezrobocie stanęło w miejscu. Najnowsze dane

Z kraju

Bezrobocie w Polsce. Jak zmieniło się przez ostatnie 25 lat? tvn24bis
wideo 2/4

W listopadzie stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła 6,6 procent i w porównaniu do poprzedniego miesiąca nie zmieniła się - poinformował w piątek wiceminister rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed.

Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej zaznaczyło w komunikacie, że w listopadzie stopa bezrobocia była niższa o 1,6 punktu procentowego niż przed rokiem (w analogicznym miesiącu). Liczba bezrobotnych w końcu listopada 2017 roku wyniosła 1,06 mln osób i w porównaniu do końca października 2017 roku spadła o 0,5 tys. osób.

Miejsca pracy

Liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w listopadzie 2017 r. wyniosła 128,3 tys.

"W porównaniu z ostatnimi latami to najwyższa liczba zgłoszonych ofert w tym miesiącu" - podkreśliło ministerstwo. W listopadzie br. spadek stopy bezrobocia (o 0,1 punktu procentowego) odnotowano w trzech województwach: dolnośląskim, łódzkim i wielkopolskim. W czterech województwach: lubelskim, opolskim, podkarpackim i świętokrzyskim wskaźnik bezrobocia wzrósł o 0,1 punktu procentowego. W pozostałych dziewięciu województwach bezrobocie w stosunku do października nie uległo zmianie.

Aktywizacja bezrobotnych

Wiceminister Szwed powiedział, że najniższa stopa bezrobocia (na poziomie 3,7 proc.) utrzymuje się w województwie wielkopolskim, najwyższa w województwie warmińsko-mazurskim (11,6 proc.). Szwed zaznaczył, że w listopadzie urzędy korzystają jeszcze ze środków na aktywizację bezrobotnych. - Listopad jest dobry, jeśli chodzi o planowanie działań aktywizacyjnych. Te działania jeszcze w listopadzie funkcjonują. Zobaczymy, jak to będzie wyglądało w grudniu. Najczęściej w tym miesiącu występuje wygaszanie prac ze środków aktywizacji bezrobotnych - mówił. Zwrócił uwagę, że stopa bezrobocia jest niższa od planowanej w budżecie na koniec 2017 roku (7,2 proc.). - To jest duży spadek - dodał. Z kolei GUS podał, że w końcu trzeciego kwartału br. było 131,2 tys. wolnych miejsc pracy, czyli o 35,7 tys. więcej niż w analogicznym okresie roku 2016.

Autor: tol/ms / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: tvn24