Mniej bezrobotnych. Już dawno luty nie był tak dobry dla rynku pracy

Z kraju

pixabay (CC 0 1.0)Liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 384,3 tys. osób

Stopa bezrobocia rejestrowanego wyniosła na koniec lutego 8,5 procenti w porównaniu ze styczniem spadła o 0,1 punktu procentowego - poinformowało Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej.

W styczniu - według GUS - stopa bezrobocia wyniosła 8,6 proc. To o 0,1 pkt. proc. mniej niż wynikało z szacunków ministerstwa. Szefowa resortu rodziny i pracy Elżbieta Rafalska poinformowała w poniedziałek na konferencji prasowej, że liczba bezrobotnych w lutym spadła o 12,8 tys. (o 0,9 pkt. proc.). Zwróciła uwagę, że zazwyczaj w tym miesiącu bezrobocie wzrasta. Jej zdaniem, taka sytuacja nie zdarzyła się od 2008 roku.

Liczba bezrobotnych

Liczba bezrobotnych w końcu lutego wyniosła 1 mln 384,3 tys. osób - wynika z meldunków nadesłanych przez wojewódzkie urzędy pracy. W analogicznym okresie ubiegłego roku odnotowano wzrost liczby bezrobotnych o 5,2 tys. osób, czyli o 0,3 proc. Spadek stopy bezrobocia w lutym br. w porównaniu ze styczniem wystąpił w 12 województwach. "Począwszy od 1992 r. nigdy wskaźnik bezrobocia rejestrowanego w lutym nie był tak niski" - podkreśliło w komunikacie MRPiPS.

Resort poinformował, że liczba wolnych miejsc pracy i miejsc aktywizacji zawodowej zgłoszonych przez pracodawców do urzędów pracy w lutym br. wyniosła 134,7 tys. i w porównaniu do stycznia wzrosła o 12 tys. czyli o 9,7 proc. Jednocześnie liczba ofert zgłoszonych w lutym br. była o 4,6 tys. (3,5 proc.) wyższa niż rok temu. Wzrost liczby wolnych miejsc pracy w lutym w porównaniu do stycznia odnotowano w 13 województwach i oscylował on w granicach od 5,9 proc. (o 0,4 tys. ofert) w województwie kujawsko-pomorskim do aż 52,5 proc. (o 2,1 tys. ofert) w województwie lubelskim. W trzech województwach miał miejsce spadek liczby wolnych miejsc pracy i były to województwa: mazowieckie (spadek o 16,5 proc. - o 3,4 tys. ofert), wielkopolskie (spadek o 3,4 proc., czyli o 0,3 tys. ofert) i zachodniopomorskie (spadek o 5,4 proc., tj. o 0,4 tys. ofert).

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS:

Praca w "korpo" czy "na swoim"? Debata Młodych w TVN24BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: pixabay (CC 0 1.0)