Już ponad 100 tysięcy wniosków o 300 plus

Z kraju

300 plus. Do kogo adresowane jest świadczenie?TVN24 BiS
wideo 2/7

Ponad 100 tysięcy wniosków złożono już o wypłatę świadczeń z programu Dobry start - poinformowało w poniedziałek na Twitterze Ministerstwo Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej. Wnioski można składać od 1 lipca.

Rodzice i opiekunowie mogą od 1 lipca złożyć wniosek o świadczenie on-line, a od 1 sierpnia będzie można złożyć wniosek także drogą tradycyjną, na papierze.

W niedzielę wieczorem minister rodziny, pracy i polityki społecznej Elżbieta Rafalska, ogłosiła, że "pierwszy dzień ze świadczeniem Dobry start przebiega bardzo sprawnie".

Pierwszego dnia złożono ponad 100 tysięcy wniosków o wypłatę świadczeń z programów 300 i 500 plus. Natomiast w poniedziałek przed południem liczba wniosków z samego programu Dobry start przekroczyła już 100 tysięcy, o czym poinformował resort rodziny.

Jak powiedziała minister, resort wykorzystał sprawdzony przy programie Rodzina 500 plus kanał bankowy i uruchomił składanie wniosków przez bankowość elektroniczną. - Działa też drugi kanał online - nasz portal www.empatia.mrpips.gov.pl. Przez niego rodzice i opiekunowie złożyli 10 proc. wniosków - poinformowała Rafalska.

Co w programie?

W ramach programu Dobry start 300 zł przysługuje niezależnie od dochodu na rozpoczynające rok szkolny w szkole dzieci do ukończenia 18. roku życia lub 20. roku życia w razie kontynuowania rozpoczętej przed ukończeniem 18 lat nauki w danej szkole. W przypadku dzieci niepełnosprawnych uczących się w szkole świadczenie przysługuje do ukończenia 24. roku życia (niezależnie od daty rozpoczęcia nauki w danej szkole). Z programu będzie mogło skorzystać 4,6 mln dzieci. Od 1 lipca można również składać wnioski online o 500 plus na nowy okres świadczeniowy. Jak poinformowało MRPiPS, złożenie kompletnego i prawidłowo wypełnionego wniosku w lipcu lub w sierpniu daje gwarancję ciągłości otrzymywania świadczenia. Świadczenia z programu Dobry start mogą się łączyć ze świadczeniami wypłacanymi z programu 500 plus. Nie przysługują jednak "z urzędu". Termin składania wniosków upływa 30 listopada. - Jeżeli złożymy wnioski wcześniej, mamy szansę na to, że otrzymamy te pieniądze znacznie wcześniej - zaznaczyła minister.

Autor: tol / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock