"500 plus wesprze Polskę". Amerykański bank podnosi nam prognozę

Z kraju

Stołeczne Biuro Turystyki500 plus wesprze gospodarkę - uważają analitycy Morgan Stanley

Analitycy Morgan Stanley w raporcie z 13 marca podnieśli prognozę wzrostu PKB Polski do 3,6 proc. w 2016 roku (3,2 proc. wcześniej) oraz 3,6 proc. w 2017 roku (3,4 proc. wcześniej). Powodem podwyżki są m.in. wyższe wydatki gospodarstw domowych po wprowadzeniu programu Rodzina 500 plus.

"Nawet zakładając spowolnienie na początku 2016 roku, uważamy, że nasze poprzednie prognozy wzrostu o 3,2 proc. w 2016 i 3,4 proc. w 2017 r. są prawdopodobnie nieco zbyt niskie. Dodatkowo luzowanie fiskalne stało się faktem w postaci programu 500 plus, który wesprze gospodarkę, dokładając około 1 proc. PKB ze strony wydatków gospodarstw domowych" - napisano.

17 mld zł na rynku

Premier Beata Szydło mówił dzisiaj, że Rodzina 500 plus to zastrzyk dla polskiej gospodarki. - Jeśli dzisiaj czytamy, że jedna z agencji poprawia prognozy wzrostu PKB w 2016 r., to myślę, że to też jest podstawą tego i to, że tylko w tym roku do polskich obywateli trafi około 17 mld zł. Te pieniądza znajdą się na rynku i dzięki temu również będzie mogła szybciej, lepiej rozwijać się polska gospodarka - zaznaczyła szefowa rządu. Morgan Stanley zwrócił ponadto w raporcie uwagę na nieprzewidywalność polityczną w Polsce, która w ocenie analityków będzie trwałym zjawiskiem. Analitycy MS spodziewają się jednocześnie, że polski rząd odstąpi od obecnego niekorzystnego dla gospodarki planu restrukturyzacji kredytów walutowych, choć nadal wynik tego procesu uważają za "wysoce niepewny". "Wierzymy, że rządzący będą szukali kompromisowych rozwiązań z bankami, co powinno powstrzymać dalsze obniżki ratingów" - napisali. Autorzy raportu nadal prognozują, że RPP obniży w tym roku stopy procentowe o 50 punktów bazowych, ze względu na ultraluźną politykę monetarną w innych krajach oraz niższą od oczekiwań inflację.

Zobacz. Program Rodzina 500 plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedzieć

Program Rodzina 500 plus. Pięć rzeczy, które musisz wiedziećTVN24 BiS

Autor: tol/gry / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Stołeczne Biuro Turystyki

Raporty: