Wielki bank zmienia prognozy dla Polski

Z kraju

Morawiecki: chcemy przestawić gospodarkę na tory inwestycji, innowacyjności, eksportutvn24
wideo 2/4

Wzrost gospodarczy Polski w 2017 roku wyniesie 4,2 procent, a w 2018 roku przyspieszy do 4,4 procent - prognozują ekonomiści Morgan Stanley. Poprzednio spodziewali się wzrostu Produktu Krajowego Brutto (PKB) o odpowiednio 4,1 procent i 3,4 procent.

"Już nie uważamy, że wzrost będzie wolniejszy w 2018 r. Wręcz przeciwnie, obecnie spodziewamy się wzrostu PKB o 4,2 proc. w tym roku i 4,4 proc. w przyszłym. Pierwsze spowolnienie przewidujemy w 2019 r., kiedy dynamika wyniesie 3,8 proc." - napisano w raporcie z 26 listopada. "Krajowe dane okazały się nawet lepsze niż oczekiwaliśmy, a nastawienie naszych kolegów w strefie euro do perspektyw gospodarczych kluczowych partnerów handlowych Polski stopniowo się poprawia. Co więcej, coraz lepiej czujemy się z poglądem, że zarówno prywatne, jak i publiczne inwestycje mocno odbiją" - dodano.

Najnowsze dane

Przypomnijmy, że w ubiegłym tygodniu swoje prognozy podniosło Ministerstwo Rozwoju. W raporcie miesięcznym wskazano, że resort szacuje tegoroczny wzrost produktu krajowego brutto na poziomie 4,3 proc.

Wcześniej, Główny Urząd Statystyczny poinformował w tak zwanym szybkim szacunku, że PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie w trzecim kwartale o 4,7 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

- Mamy najwyższe tempo wzrostu Produktu Krajowego Brutto od końca 2011 roku, co świadczy o dobrej sytuacji ekonomicznej Polaków - ocenił wówczas wicepremier Mateusz Morawiecki. Zdaniem wiceministra finansów Leszka Skiby, uzasadniony jest scenariusz przewidujący, że PKB w całym roku 2017 wzrośnie w przedziale między 4 proc. a 4,5 proc. - Kibicujemy, żeby ta wartość była jak największa, ale ona się znajdzie gdzieś w tym przedziale - powiedział Skiba.

Autor: mb//dap / Źródło: PAP, tvn24bis.pl

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock