Centralny port lotniczy i pomysł na oszczędności. Morawiecki zapowiada nowe projekty

TVN24 Biznes


Koncepcja centralnego portu lotniczego, integracja spółek z sektora rolnego, program budowy polskich oszczędności oraz promocja transportu elektrycznego - to projekty rządowe, jakie zasygnalizował we wtorek wicepremier, minister rozwoju Mateusz Morawiecki.

We wtorek Rada Ministrów przedstawiła sprawozdanie z pierwszego półrocza działalności rządu.

- Rozmawiamy o wielu projektach, o których nie chciałbym jeszcze przesądzać, np. centralny port lotniczy w fazie zupełnie koncepcyjnej, jak również integracja spółek z sektora rolnego i przemysłu rolno-spożywczego - powiedział Morawiecki.

Kurs na energię

Wymienił także, projekty dotyczące polskiej energetyki.

- Wiemy dobrze jak polityka klimatyczna wpływa na energetykę polską (...). Bardzo dużo czasu poświęcamy tym projektem - podkreślił szef resortu rozwoju. Dodał, że prowadzone są także prace nad projektami przedstawionymi przez ministra ochrony środowiska oraz ministra gospodarki morskiej i żeglugi śródlądowej.

- A kolejny, który będzie interesujący dla całego społeczeństwa, to promocja transportu elektrycznego, który może być znakiem firmowym Polski, i który też wymaga współpracy między różnymi resortami - powiedział. Zapowiedział, że w ciągu "trzech, czterech" miesięcy resort przedstawi "program budowy polskich oszczędności". - W ciągu trzech, czterech miesięcy przedstawimy bardzo kompleksowy program budowy polskich oszczędności w najbliższych pięciu, dziesięciu i piętnastu latach. Odbudowa czy budowa polskich oszczędności, bo my ich nigdy nie mieliśmy, jest warunkiem kluczowym, warunkiem długoletniego rozwoju gospodarczego opartego o zdrowe podstawy - podkreślił Morawiecki. - To będzie na pewno znak firmowy wielu naszych działań na przyszłość - dodał. Premier Beata Szydło zobowiązała ministra Morawieckiego do przedstawienia szczegółowego harmonogramu prac resortu do końca czerwca

Będą nowe miejsca pracy

- Od początku roku udało nam się przyciągnąć do Polski inwestycje o wartości 250 mln euro; dzięki temu ma powstać bezpośrednio ok. 5 tysięcy miejsc pracy, a kilkanaście tysięcy w otoczeniu tych inwestycji - powiedział Morawiecki.

- Zdecydowanie inaczej podchodzimy do przyciągania inwestorów zagranicznych. Miesiąc po miesiącu staramy się dopinać rozmowy, proponując konkretne rozwiązania tak, żeby tworzyć lepsze miejsca pracy, lepsze również z punktu widzenia rozwoju technologicznego. (...) Równomierny rozwój, który chcemy promować, będzie wtedy miał miejsce, kiedy przemysły wiedzochłonne, o wyższym zaawansowaniu technologicznym będą coraz częściej się u nas pojawiały - podkreślił szef Ministerstwa Rozwoju na wtorkowej konferencji prasowej podsumowującej pierwsze półrocze działalności rządu. - Od początku roku zainicjowaliśmy i toczyliśmy kilkanaście rozmów gospodarczych, przyciągających inwestycje. Takich inwestycji udało nam się pozyskać w wysokości 250 mln euro, czyli blisko miliarda złotych, które mają tworzyć około 5 tysięcy miejsc pracy bezpośrednich i kilkanaście tysięcy w otoczeniu - zaznaczył wicepremier.

"Tempo działań jest dobre"

Jak mówił, reindustrializacja ma być znakiem firmowym ekipy gospodarczej rządu. Wyjaśnił, że to nie tylko aktywna promocja inwestycji, ale również ochrona rynku. - Na poziomie przedsiębiorstw - naszym celem jest - pozytywna rozbudowa potencjału polskiej gospodarki. Taka, która, z jednej strony ją unowocześni, a z drugiej strony będzie przyczyniała się do tworzenia miejsc pracy - lepszych, wysoko płatnych i bardziej stabilnych - dodał. Morawiecki mówił też o Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju. - Przygotowaliśmy Plan na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju, zaprezentowany po trzech miesiącach od powołania rządu - podkreślił. Zwrócił uwagę, że poprzedni rząd przyjął założenia do swojego planu strategii gospodarczej po półtorej roku i przyjął go po pięciu latach, więc - jak zaznaczył - "realizacji za bardzo się nie doczekał". - Tempo naszych działań - uważam - jest dobre - ocenił.

Zobacz. Co dalej z obniżeniem wieku emerytalnego? Minister Morawiecki: stać nas na to

Autor: PMB/gry / Źródło: PAP