Z kraju

Morawiecki zapowiada nowe inwestycje w motoryzacji

Z kraju

[object Object]
Morawiecki o stopie inwestycjitvn24
wideo 2/4

W ciągu najbliższych dwóch miesięcy w Polsce pojawi się ponad 10 nowych inwestycji w branży samochodowej. Ich łączna wartość sięgnie około 400 milionów złotych - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki.

Mateusz Morawiecki mówił dziś w rozmowie z Polską Agencją Prasową, że branża motoryzacyjna w naszym kraju jest jednym z najdynamiczniej rozwijających się sektorów gospodarki. Wicepremier podkreślił, że obecnie mamy zarejestrowanych blisko 28 mln samochodów, a z polskich fabryk wyjeżdża w ciągu roku około 700 tys. aut.

Ważna gałąź gospodarki

- Prężnie rozwija się także produkcja podzespołów, części i akcesoriów samochodowych. To wszystko sprawi, że branża motoryzacyjna w dużej mierze stanowi o sile naszego przemysłu - wskazał Morawiecki.

Na koniec października tego roku liczba osób pracujących w produkcji pojazdów samochodowych stanowiła ok. 7,4 proc. pracujących w przemyśle i wyniosła 202 tys. To wzrost o 8,3 proc. w odniesieniu do poprzedniego roku. Natomiast w ciągu pierwszych 10 miesięcy 2017 roku wartość produkcji sprzedanej wyniosła blisko 124 mln zł, czyli o 7,2 proc. więcej niż w porównywalnym okresie w roku 2016 roku.

Według Morawieckiego branża motoryzacyjna naturalnie staje się tą gałęzią gospodarki, która buduje podstawy pod solidny wzrost gospodarczy Polski w kolejnych latach.

Inwestycja Toyoty

Morawiecki odniósł się również do dzisiejszej informacji o nowej inwestycji Toyoty w Polsce, która ogłosiła, że w 2020 roku rozpocznie produkcję nowej generacji silnika w fabryce w Jelczu-Laskowicach. - Decyzja Toyoty potwierdza, że nasz kraj jest bardzo dobrym miejscem dla inwestorów, którzy chcą w Polsce produkować swoje nowatorskie i przyszłościowe rozwiązania z dziedziny wysokich technologii. To doskonała wiadomość zarówno dla sektora motoryzacyjnego, jak i przemysłu, a w konsekwencji dla perspektyw rozwojowych całej polskiej gospodarki - powiedział Morawiecki. Dodał, że kolejna linia produkcyjna Toyoty w zakładzie w Jelczu-Laskowicach zwiększy dotychczasowe zaangażowanie tego giganta motoryzacyjnego w inwestycje produkcyjne w Polsce do niemal 4,5 miliarda złotych. - Od 2020 roku samochody z silnikiem produkowanym w województwie dolnośląskim będą jeździły po europejskich i światowych ulicach. Co ważne - nie tylko w tradycyjnych modelach, ale też hybrydowych. Zatem, to istotne przedsięwzięcie także z punktu widzenia rozwoju elektromobilności w sektorze aut osobowych - dodał.

Miejsca pracy

Wicepremier stwierdził również, że z ogłoszoną dziś inwestycją wiążą się również nowe, i co najważniejsze, dobrej jakości miejsca pracy dla polskich inżynierów i techników. - Warto podkreślić, że to właśnie w polskich zakładach, Toyota tworzy też centrum badań i rozwoju. Jest to pierwsza taka inicjatywa koncernu realizowana poza Japonią. Po to właśnie zmienialiśmy kryteria lokowania w Polsce inwestycji zagranicznych, żeby z jednej strony, nie stanowiły one konkurencji dla polskich inwestorów, a z drugiej, żeby przyciągać światowe marki z ich unikatowymi technologiami, stanowiącymi komponent przemysłu przyszłości, z którymi to markami kooperować mogą setki polskich firm z sektora MŚP oraz wysokiej klasy polscy specjaliści i naukowcy - mówił Morawiecki.

Autor: msz/ms / Źródło: PAP

Tagi:
Raporty:
Pozostałe wiadomości