Morawiecki w Ameryce: Polska odgrywa pozytywną rolę w UE

Z kraju


- Należy wzmacniać polsko-amerykańskie więzy gospodarcze. Warto, by były one jak najściślejsze - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki, który w ostatnich dniach złożył wizytę w USA. Rozmawiał tam o amerykańskich inwestycjach, innowacjach, unowocześnieniu polskiej bazy przemysłowej. Zapewnił, że Polska odgrywa bardzo konstruktywną, pozytywną rolę w UE, ponieważ jest krajem, który wzmacnia stabilność Unii i "obcina" ekstrema.

- Widziałem się z głównymi ekonomistami amerykańskimi, w tym z Nourielem Roubinim, rozmawialiśmy o sytuacji w Polsce, w strefie euro, ale w szczególności - w UE jako całości - o sytuacji gospodarczej Wspólnoty. Rozmowy dotyczyły też transatlantyckiego powiązania Polski z USA, potrzebie jak najbliższych więzów gospodarczych między naszymi krajami, gdyż warto, by były one jak najściślejsze" - relacjonował wicepremier, minister rozwoju i finansów. - Rozmawialiśmy o tym, w jaki sposób można więzi transatlantyckie dodatkowo umacniać. Mieliśmy podobne poglądy na sprawy polityki monetarnej, fiskalnej, regulacyjnej - podkreślił.

Rozmowy w toku

Morawiecki dodał, że rozmowy nie dotyczyły TTIP, ponieważ "po wypowiedziach czołowych niemieckich i francuskich polityków TTIP jest zawieszony, więc rozmowa na ten temat jest bezprzedmiotowa". - Dużo rozmawialiśmy też o innowacjach, o unowocześnieniu bazy przemysłowej. Zgodziliśmy się co do tego, że kluczowa jest nie tylko wielkość, ale przede wszystkim jakość wzrostu gospodarczego. Wzrost gospodarczy oparty o niskie płace, a nie o innowacje pozwala budować kolosa, ale kolosa na glinianych nogach. Były też konkretne rozmowy dotyczące inwestycji dużych amerykańskich firm w Polsce. Takie rozmowy się toczą, po pewnym czasie przynoszą konkretne efekty, na razie jest jednak za wcześnie, by mówić o konkretach, ze względu na tajemnicę handlową - poinformował wicepremier.

Integracja Niemiec

Według niego, jeśli chodzi o sytuację w Unii Europejskiej: - Amerykanie zaczynają dostrzegać, że Polska odgrywa bardzo konstruktywną, pozytywną rolę w UE, ponieważ jest krajem, który wzmacnia stabilność Unii, "obcina" ekstrema - z jednej strony tendencje do dezintegracji UE, a z drugiej - utopijne projekty dalszej integracji wokół, umownie mówiąc, stanów zjednoczonych Europy - powiedział. - Z perspektywy USA bardzo wyraźnie widać, że Niemcy się integrują - poprzez Nord Stream II - z Rosją - dodał. Jak powiedział, on z kolei kładł nacisk na projekty, które łączą Północ z Południem i otwierają Polskę na handel ze Skandynawią, krajami bałtyckimi z jednej, a Rumunią, Bułgarią, Grecją, Austrią - z drugiej strony. - Rozmawialiśmy więc o inicjatywie korytarza północ-południe, wzmocnieniu sieci przesyłowych. Takich przedsięwzięciach, jak VIA Carpatia, S3, gazociągi, różnego rodzaju połączenia infrastrukturalne. To był temat, który był tam bardzo wyraźnie dostrzeżony i doceniony - zaakcentował wicepremier.

Ważne tematy

Pytany, czy nie odniósł wrażenia, że Polska jest w USA "na cenzurowanym", zaprzeczył. - Szczerze mówiąc, miałem dwadzieścia kilka spotkań i na jednym, może na dwóch napomknięto na temat sytuacji wokół Trybunału Konstytucyjnego, a na pozostałych w ogóle nie było mowy na ten temat. Liczby decydują - ekonomiści i inwestorzy doceniają to, że nasza polityka ma na celu pobudzenie potencjału gospodarczego Polski - wskazał. Morawiecki podczas wizyty w Waszyngtonie w miniony piątek i sobotę spotkał się m.in. ministrem finansów oraz prezesem Banku Centralnego Szwajcarii, przedstawicielami Banku Światowego, Międzynarodowego Funduszu Walutowego, Atlantic Council, amerykańskiej izby handlowej oraz Polonii. A także z: amerykańskim ekonomistą Nourielem Roubinim, który przewidział załamanie na amerykańskim rynku nieruchomości i kryzys 2008 r.; jednym z "ojców internetu" Robertem Kahnem; byłym ambasadorem USA w Polsce Lee Feinsteinem.

Jednolity podatek wg Morawieckiego:

Jednolity podatek wg Morawieckiego

Autor: PMB//ms / Źródło: PAP