Z kraju

Premier przejął nadzór nad Lotosem i Orlenem

Z kraju

[object Object]
Marek Zuber o zmianach w zarządzie Orlenu TVN24 BiS
wideo 2/2

Od 1 czerwca uprawnienia do wykonywania praw własności z akcji PKN Orlen i Grupą Lotos od ministra energii przejęła Kancelaria Prezesa Rady Ministrów - poinformowała rzeczniczka resortu energii Joanna Borecka-Hajduk.

Według RMF FM odebranie nadzoru nad obiema spółkami paliwowymi przez premiera jest oznaką różnicy zdań między Morawieckim a ministrem Krzysztofem Tchórzewskim w sprawie tego, jak ma wyglądać proces łączenia tych dwóch spółek. Problemem ma być także zapowiadane przez ministra energii Tchórzewskiego włączenie Orlenu w projekt atomowy. Minister chciał, by Orlen wyłożył na to część pieniędzy. Premier Morawiecki i prezes Orlenu Daniel Obajtek wypowiadają się o tym znacznie bardziej sceptycznie - wynika z informacji radia.

Fuzja na horyzoncie

Sprawa połączenia paliwowych spółek nabrała tempa pod koniec lutego. Wówczas PKN Orlen poinformował o podpisaniu ze Skarbem Państwa listu intencyjnego w sprawie przejęcia kontroli nad Lotosem. Daniel Obajtek, który od kilku tygodni był szefem Orlenu, szacował, że ze względów formalnych, m.in. konieczności uzyskania niezbędnych zgód, proces przejęcia potrwa kilkanaście miesięcy.

Obecnie trwa badanie due diligence Grupy Lotos, czyli analiza spółki pod względem finansowym, podatkowym i prawnym.

PKN Orlen zakłada, iż złoży do Komisji Europejskiej wniosek dotyczący połączenia z Grupą Lotos na przełomie 2018 i 2019 roku.

Autor: tol / Źródło: PAP

Pozostałe wiadomości