Gigantyczne koszty sztandarowych projektów rządu. Jest pomysł, gdzie szukać pieniędzy

Z kraju

ShutterstockNa wszystkie programy społeczne rząd wydał w zeszłym roku 40 mld zł więcej niż poprzednicy

Mamy w czwartym kwartale 2,7 proc. wzrostu gospodarczego i mamy bardzo szybkie odbicie w górę inwestycji, odbicie wzrostu gospodarczego - powiedział wicepremier Mateusz Morawiecki. Dodał, iż jest niezwykle szczęśliwy, że "wzrost gospodarczy idzie w tym kierunku". Jego zdaniem wyższe wydatki budżetowe z powodu programów społecznych mają być finansowane poprzez "uszczelnianie, profesjonalizowanie obsługi podatkowej".

Jak podał Morawiecki, na wszystkie programy społeczne rząd wydał w zeszłym roku 40 mld zł więcej niż poprzednicy, a w tym roku - 50 mld zł więcej, zaś "w ślad za redukcją wieku emerytalnego będzie to 60 mld zł więcej".

- To wszystko musi się zmieścić w ramach programu uszczelniania, profesjonalizowania naszej obsługi podatkowej. Wspominam o tym, bo w Planie na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju była pułapka, którą nazwaliśmy pułapką słabości instytucjonalnej. A ona tak naprawdę dotyczyła tego, że mamy słabość w uszczelnianiu systemu podatkowego - powiedział Morawiecki.

Ocena Komisji

Zaznaczył, że za 6-9 miesięcy będzie można stwierdzić, czy "te wielomiliardowe programy społeczne i programy rozwojowe, gospodarcze będą zaabsorbowane w ramach budżetu, w ramach deficytu budżetowego, jaki obiecaliśmy". Jak wskazał, Komisja Europejska przekazała swoje prognozy dotyczące deficytu budżetowego na ten rok na poziomie 2,9 proc., a na przyszły rok - 3 proc. - Czyli według Komisji, która jeszcze rok temu wątpiła, czy zmieścimy się z wydatkami, z naszymi programami gospodarczymi i rozwojowymi, według Komisji Europejskiej, która jest krytycznym i surowym recenzentem naszych zdarzeń gospodarczych - zmieścimy się - mówił Morawiecki.

Pułapki rozwoju

Wymienił też wszystkie pięć pułapek, które ujęto w Strategii, jako te, które stoją na drodze do zrównoważonego rozwoju naszego kraju: pułapka demograficzna, pułapka słabości instytucji, pułapka średniego rozwoju (cały nasz model gospodarczy, który zmieniamy), pułapka rozwoju zależnego, czyli zmniejszenie uzależnienia rozwoju od prywatyzacji i pułapka przeciętnych produktów.

Marek Belka:niemal wszystkie działania rządu idą w poprzek planom modernizacyjnym Mateusza Morawieckiego:

Marek Belka w TVN24 BiS: niemal wszystkie działania rządu idą w poprzek planom modernizacyjnym Mateusza MorawieckiegoTVN24 BiS

Autor: MS / Źródło: PAP

Źródło zdjęcia głównego: Shutterstock